آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9787
تاریخ انتشار : 13 تیر 1391 10:57
تعداد بازدید : 649

مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد

دیپلماسی وب محور ابزار مداخله غرب در کشور ها

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی معتقد است غربی ها با بهره مندی از دیپلماسی «وب محور» تمایلات شان را بر دیگران تحمیل می کنند و ارزش های اخلاقی را منزوی می سازند.

روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی- دفتر مطالعات سیاسی این مرکز دیپلماسی «وب محور» را به عنوان ابزار مداخله قدرت‌ها بررسی کرد.
مرکز پژوهش‌ها در این مورد آورده است: واژه دیپلماسی وب محور به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که از طریق تکنولوژی‌های شبکه‌ای – به عنوان رسانه‌های اجتماعی – صورت می‌گیرند و در این پژوهش ضمن بررسی مبانی نظری و تعاریف دیپلماسی الکترونیکی، این پدیده تحت عنوان یکی از الگوهای دارای اهمیت فزاینده در استراتژی‌های سیاست خارجی معطوف به امنیت ملی مورد بررسی قرار گرفته است.  این گزارش می‌افزاید: اینترنت در حال تبدیل شدن به یک رسانه عامه پسند است و این امر باعث خواهد شد مردم برای دریافت تحلیل‌ها و فهم وقایع جاری به اخبار فرد به فرد روی آورند و نقش رسانه‌های سنتی کاهش یابد. اخبار فرد به فرد وب محور اغلب در میان خانواده‌ها، دوستان و همکاران جریان می‌یابد، اخبار فرد به فرد در مقایسه با تولیدات تبلیغاتی دولت‌ها یا گزارش‌های رسانه‌های سنتی، بیشتر متقاعد کننده و قابل اعتماد به نظر می‌رسند. همین شاخصه اصلی اخبار فرد به فرد مهم‌ترین دلیل برای انجام دیپلماسی عمومی وب محور است.  در ادامه این گزارش آمده است: هم دیپلماسی عمومی وب محور و هم ارتباطات فرد به فرد وب محور دارای طیف خاصی از مخاطبان هدف‌اند. اخبار فرد به فرد وب محور برخلاف ارتباطات خبری رسانه‌های سنتی تفاوت میان مخاطبان‌اش را نادیده نمی‌گیرد، بلکه شخصیت، پس زمینه‌ها و منافع گوناگون مخاطبان‌اش را نیز مد نظر قرار می‌دهد. از آن جا که فرستنده و گیرنده یک پیام از قبل و به دلیل منافع مشترک با یکدیگر متصل شده و به یک فهم متقابل دست یافته اند، بنابراین فرستنده می‌تواند پیام را مطابق فهمی که از گیرنده دارد، ویرایش کند. این پیام سفارشی موجب تسهیل فرآیند ارتباطی می‌شود. لذا اینترنت تبدیل به ظرفی برای رشد و نمو انواع فعالیت‌های سیاسی شده است. دیپلماسی عمومی را نیز می‌توان با کمک تکنولوژی برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها از مبارزه واقعی در راستای تحقق حقوق بشر گرفته تا تروریسم، افراط‌گرایی، بنیادگرایی مذهبی، افراط‌گرایی زیست محیطی، نازیسم، فرقه‌گرایی و بسیاری دیگر به کار برد. حامیان تمام فعالیت‌های فوق، همگی به ظاهر ادعا دارند که در راستای برقراری آزادی، عدالت یا دمکراسی فعالیت می‌کنند. در ادامه این گزارش آمده است: برخلاف دوران جنگ سرد که در آن دولت‌ها، افرادی را به کشورهای هدف اعزام می‌کردند تا در آنجا به اعتراضات خیابانی و مواردی نظیر آن یاری رسانند، در عصر جدید، هدف اصلی دیپلماسی عمومی وب محور، پدید آوردن «جمعیت هوشمند» در دیگر کشورهاست. جمعیت هوشمندی که از طرف فرد یا سازمان‌هایی وابسته به غربی‌ها و خصوصا دولت آمریکا مدیریت و هدایت شده و در امتداد حفظ و بسط ارزش‌های مورد تبلیغ و منافع آنها اقدام می‌کند.
در واقع، بعد از آغاز عصر اطلاعات، رهبران برجسته دولت‌های غربی به این نتیجه رسیده‌اند که اطلاعات و تکنولوژی‌های اینترنتی، مهم‌ترین اسلحه آنها در نبردهای ایدئولوژیکی است به طوری که با کمک این ابزارها می‌توانند، مسایل جهانی خود را به سهولت حل و فصل کنند.
در بخش پایانی گزارش تصریح شده که مقامات غربی درصددند به هر روش ممکن با حمایت تکنولوژیکی از ابزار انتشار و گسترش دیپلماسی وب محور خود تمایلات‌شان را به دیگران تحمیل کنند و زمانی که ارزش‌ها، باورها و اعتقادات یک ملت در مورد تعیین سرنوشت خود با گفتمان آنها همخوانی نداشته باشد با کمک دیپلماسی عمومی و از طریق به کارگیری رسانه‌های نوین و حملات سایبری درصدد منزوی ساختن این کشور حرکت می‌کنند.  لذا ملاک خوب و بد بودن بستگی به کشورهایی خواهد داشت که دارای با نفوذترین گفتمان سیاسی‌اند. یعنی، «درست» یا «نادرست» بودن زندگی سیاسی در کشورها بستگی به قضاوت غرب در مورد آنها خواهد داشت و این یعنی جهانی سازی فرهنگ و ارزش‌های لائیک غربی و منزوی ساختن ارزش‌های اخلاقی سایر کشورها.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :