آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9791
تاریخ انتشار : 13 تیر 1391 11:5
تعداد بازدید : 726

در جلسه معارفه معاونان مطرح شد

وزیر ارتباطات: باید افكار جديد، ايده هاي خلاقانه و توان افزایي حکم فرما شود

جلسه معارفه محمدعلي فرقاني به عنوان معاون وزير و ریيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديویي، محمود خسروي، به عنوان معاون وزير و ریيس هيات مديره و مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت و محمد كرم پور به عنوان معاون فناوري و امور بين الملل وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با رضا تقي پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و جمعي از معاونان و مديران اين وزارتخانه برگزار شد.

فناوران- رضا تقي‌پور در اين مراسم با قدرداني از تلاش‌هاي اين سه معاون در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در دولت‌هاي نهم و دهم در دستيابي به اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه و شعارهاي دولت خدمت گزار در ميان ساير نهادهاي دولتي پيشتاز بوده است. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: با توجه به پويایي و تغييرات سريع و وسيع حوزه  ICT،اين حوزه نيازمند افكار جديد، ايده‌هاي خلاقانه، توان افزایي و بهره‌گيري از مديران توانمند در اين عرصه است.
 در اين مراسم محمود خسروي، ارتقای شبكه ديتاي كشور از 25 گيگا بايت به 75 گيگا بايت، اجراي پروژه‌هاي انتقال نوري OMDB، توسعه مركز اول بين‌الملل، توسعه ترانزيت شمال به جنوب، ايمن‌سازي شبكه و پروژه‌هاي فيبرنوري در كشور را به عنوان برخي دستاوردهاي شركت ارتباطات زيرساخت عنوان كرد. ریيس هيات مديره و مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت افزود: انجام همه اين پروژه‌ها نه همه نيازهاي حوزه ICT را برطرف كرده و نه ما را راضي مي‌كند بر همين اساس برنامه‌هاي بسياري همچون ارتقا و به‌روزرساني شبكه انتقال، پروژه شبكه فيبرنوري، سيگنال‌رساني زميني براي صدا و سيما را در پيش داريم كه در صورت به نتيجه رسيدن آنها، كشور در زمينه نيازهاي اپراتورها و متقاضيان بيمه خواهد شد.
كيفيت و قيمت مناسب خدمات از راهبردهاي اصلی است
در ادامه این مراسم محمد علی فرقانی  گفت: با توجه به نقش سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديویي در پويایي و ايجاد رونق در بخش ICT كشور بايد بتوانيم تامين كارآمد خدمات مخابراتي، كيفيت خوب سرويس و خدمات پيشرفته را با قيمت‌هاي مناسب در بازار تضمين كنيم.
 فرقاني، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و ریيس جديد سازمان رگولاتوری در تشريح جهت‌گيري‌ها و اهداف كلي رگولاتوري بیا ن کرد: ما بايد بتوانيم از طريق ساده‌سازي فرآيندهاي صدور پروانه و سياست‌گذاري‌هاي شفاف، اعتماد عمومي به بازار ICT را جلب كرده و فضاي مطلوب را براي سرمايه‌گذاري در تمامي زمينه‌هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات تقويت كنيم.
 وي افزود: بايد بتوانيم در گام اول از حقوق مصرف‌كننده و در گام دوم از حقوق تامين‌كنندگان خدمات حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات حمايت كرده و زمينه استفاده بهينه از منابع محدود مانند طيف، شماره‌گذاري را فراهم كنيم تا توسعه در بخش ICT  كشور تضمين شود. فرقاني در تشريح ارتباط رگولاتوري با توسعه ICT عنوان كرد: ايجاد يك محيط توانمندساز و رقابتي يكي از راهكارهاي اصلي رشد و توسعه بازار ICT است كه رگولاتوري در ايجاد چنين محيطي نقش اصلي و اساسي را بازي مي‌كند. كه بر همين اساس بايد بازار ICT در ايران به بازاري سالم، نوآور و پويا تبديل شود.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات مديريت منابع محدود را يكي ديگر از استراتژي‌هاي مهم رگولاتوري عنوان كرد و گفت: با رشد پهن باند مخصوصا از نوع بي‌سيم در دنيا فشار زيادي به همه منابع محدود مانند دسترسي به طيف راديویي و شماره‌گذاري وارد مي‌شود كه به تبع آن سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديویي بايد به تنظيم روابط و قوانين و مقررات مناسب در زمينه‌هاي مختلف از جمله در زمينه به اشتراك گذاري زيرساخت‌هایي چون سايت‌ها، دكل‌ها و شبكه‌هاي مسي و فيبرنوري بپردازد تا از اين طريق هزينه سرمايه‌گذاري كم شده و با افزايش سرعت خدمات‌دهي، قيمت تمام شده خدمات كاهش يابد.
وي افزود: دسترسي به باند پهن، دولت الكترونيكی، اقتصاد ديجيتالي، كمرنگ شدن مرزهاي بين شبكه‌ها، همگرایي محتوا در انتقال‌هاي مبتني بر IP همه حوزه‌هاي جديدي است كه نيازمند مقررات‌گذاري است و اين تغييرات، پيشرفت و نوآوري در خدمات و فناوري‌ها، ضرورت تغيير در سازمان‌هاي رگولاتوري را دو چندان مي‌كند. ریيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديویي توجه به قوانين پيش نگر را از راهبردهاي گذشته رگولاتورها عنوان كرد كه از طريق مقررات صدور پروانه، تخصيص طيف و ساير منابع محدود و اتصال متقابل به دنبال پيشگيري از اقدامات ناخوشايند اجتماعي و ايجاد مشكل در بازار بودند.
وي تاكيد كرد: در حال حاضر راهبرد اصلي بايد وضع قوانين پس نگر باشد كه به بررسي رفتارهاي ضدرقابتي توجه كرده و دفاع از حريم شخصي، جرايم رايانه‌اي و غیره از موضوعات قابل تامل در اين رويكرد است.
فرقاني حل اختلافات به شكل موفق را به عنوان استراتژي ديگر رگولاتوري عنوان كرد و گفت: همزمان با توسعه‌اي كه در بخش ICT كشور و افزايش اپراتورها اتفاق افتاده به طور طبيعي اختلاف‌هاي‌مابين بازيگران اين حوزه نيز افزايش مي‌يابد كه اين موضوع وجود راه‌حل‌هاي سريع و مناسب براي حل اختلاف را ضروري مي‌سازد و حل اختلافات موفق به جلب سرمايه‌گذاري و رقابت و توسعه در بخش ICT منجر مي‌شود. وي با اشاره به توسعه رگولاتوري در دوره رياست كرم پور، از تلاش و مديريت صحيح ايشان قدرداني كرد و گفت: اميدوارم با همكاري و همياري مديران و كاركنان رگولاتوري بتوانيم به عنوان پل ارتباطي بين اركان حاكميتي و ذي‌نفعان نقش موثري در رشد و توسعه بخش ICT كشور ايفا كنيم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :