آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97952
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1395 10:28
تعداد بازدید : 702

براي تبادل اطلاعات و استعلامات الکترونيکي

دستگاه های اجرایی به گذرگاه ملي خدمات دولت وصل می شوند

در چهاردهمین جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی مقرر شد تمامی دستگاه هاي اجرايي براي اخذ تبادل اطلاعات و استعلامات الکترونيکي ظرف شش ماه آینده از گذرگاه ملي خدمات دولت (GSB) استفاده کنند.

فناوران-  به منظور تحقق و اجرايي کردن بند «ب» ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه در راستاي به اشتراک گذاري اطلاعات دستگاه هاي اجرايي و همچنین مواد فصل چهارم ضوابط فني اجرايي توسعه دولت الکترونيکي درخصوص تامين نيازمندي هاي اطلاعاتي پايه دستگاه هاي اجرايي و استعلام الکترونيکي بر بستر مراکز تبادل اطلاعات، در چهاردهمین جلسه کميسيون توسعه دولت الکترونيکي، مصوبه  استقرار و بهره گیری از خدمات گذرگاه ملی خدمات دولت به تصویب رسید.
همچنین دستگاه هاي اجرايي متولي پايگاه های اطلاعاتي پايه مکلف شدند که ظرف سه ماه آینده به منظور ارایه خدمات استعلام الکترونيکي به دستگاه هاي اجرايي ذيربط، به گذرگاه ملي خدمات دولت متصل شوند.
بر همین اساس سازمان فناوري اطلاعات ايران نیز موظف است ظرف مدت 15 روز، الگوی توافقنامه سه جانبه جهت تبادل اطلاعات و استعلامات بين دستگاه مبدا، دستگاه مقصد و مرکز ملي تبادل اطلاعات را تهيه کند.
همچنین سازمان فناوري اطلاعات ايران از طريق سامانه گذرگاه ملي خدمات دولت، گزارش های  دوره ای لازم از ميزان بهره گيري از تراکنش های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی (G2G Services) و آمار آنها را (گيرنده و فرستنده) به دستگاه های اجرایی ذی ربط و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام می کند تا برای اجرای هر گونه دستور العمل مصوبه قانونی  در مورد هزینه ها، تامین بودجه و تعرفه های ارایه خدمات مورد بهره برداری قرار گیرد.
همچنین در این جلسه مقرر شد در طراحی و راه اندازی پورتال های سازمانی، بکارگیری جویشگرهای بومی الزامی شده تا از این طریق، زمینه حمایت از محصولات بومی فراهم شود.
این گزارش حاکی است، در این جلسه، گزارشی از سوی مسوولان سازمان دامپزشکی ارایه شد که با توجه به نیازمندی های اطلاعاتی نظیر کدملی و املاک و اراضی و همچنین اطلاعات دارویی و غذایی، مقرر شد تعامل لازم با شرکت پست، سازمان ثبت احوال، سازمان ثبت اسناد و وزارت بهداشت از طریق دبیرخانه کمیسیون به منظور بر طرف شدن مشکلات صورت گیرد. 
اجرای قانون منع مداخله کارکنان دولت از طریق GSB نیز یکی دیگر از مصوبات چهاردهمین  جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی کشور بود که بر اساس آن مقرر شد ظرف مدت یک ماه، با همکاری میان سازمان مدیریت، سازمان ثبت احوال و سازمان ثبت اسناد و املاک، سرویس الکترونیکی GSB در راستای اجرای قانون مذکور، عملیاتی شود.
براساس این گزارش، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در نخستین جلسه کمیسیون دولت الکترونیکی در سال 95، گفت: با توسعه دولت الکترونیکی بسیاری از برنامه های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی پیاده می شود.
جهانگرد  اجرای پروژه  پایگاه ملی نظام آدرس مکان محور کشور GNAF اقدام ارزشمندی دانست که در پیاده سازی دولت الکترونیکی کمک بسزایی خواهد کرد.
وی گفت:  ما انتظار داریم در فصل اول سال  جدید ابزارهای توانمند جهت پیاده سازی پروژه دولت الکترونیکی مهیا شود.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد:  با توسعه ظرفیت های زیرساختی، شبکه ملی اطلاعات به صورت کاملی طراحی می شود که این مهم با همکاری بخش های مرتبط تسریع یافته است.
وی با تاکید بر برگزاری جلسات منظم کمیسیون دولت الکترونیکی  در سال جدید گفت: ایجاد بستری قوی در ارایه خدمات سریعتر به مردم باعث  بهبود خدمات عمومی و بهره وری بیشتر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :