آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97955
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1395 10:37
تعداد بازدید : 638

313 هزار دستگاه در یک سال ترخیص شد کاهش 60 درصدی حجم واردات قانونی نوت‌بوک

کاهش 60 درصدی حجم واردات قانونی نوت بوک

کاهش شدید حجم واردات نوت بوک در یکسال گذشته موضوعی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه آی تی به آن اشاره کرده و معتقدند، بروز برخی مسایل داخلی و همچنین جریان های اقتصادی علت اصلی بروز این اتفاق بوده است.

مریم عسگری
به گفته آنها نوسان، شدید نرخ دلار آزاد و گرانی نوت بوک در کنار انتشار خبر ورود برندهای آمریکایی و اروپایی به بازار ایران و تصور کاهش ناگهانی قیمت ها در آینده نزدیک، موجب شده است که بازار نوت بوک ایران بی مشتری باشد و در نتیجه میزان واردات در حد چشمگیری کاهش یابد. البته پس از گذشت حدود یکسال از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای هنوز بازار ایران همچنان چشم به راه حضور رسمی برندهای آمریکایی است.در هر حال بر اساس بررسی های صورت گرفته از بازار کامپیوتر ایران، مشخص می کند که میزان تقاضا برای نوت بوک که اصلی ترین کالای بازار کامپیوتر ایران به حساب می آید، نسبت به سال گذشته در حدود 50 تا 60 درصد کاهش یافته است که این کاهش تقاضا در ماه های فروردین تا اواخر خرداد و شهریور تا اواخر دی ماه محسوس تر بوده است.نتیجه این کاهش تقاضا، افت میزان واردات نوت بوک از مبادی رسمی بوده است.
بر اساس گزارش منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 12 ماه سال 1394 میزان واردات نوت بوک در حدود یک میلیون و 255 هزار و 360 کیلوگرم بوده است که با احتساب وزن 4 کیلوگرم برای هر نوت بوک می توان به این نتیجه رسید که در سال 94 در حدود 313 هزار هزار و 840 دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشوره شده است. این گزارش می افزاید که 700 تن، معادل 175 هزار دستگاه نوت بوک در پنج ماه نخست سال 94 وارد کشور شده است و مابقی نوت بوک های وارداتی یعنی حدود 138 هزار و 840 دستگاه در ماه های شهریور تا آخر اسفند وارد کشور شده است. 
بنا براین ادعای کارشناسان و فعالان بازار در رابطه با کاهش شدید حجم واردات صحت داشته است. چرا که بر اساس اعلام کارشناسان، بازار کامپیوتر باید هر سال حداقل از لحاظ حجم واردات رشدی 5 درصدی داشته باشد و چنین کاهشی در زمینه واردات کالاهای تکنولوژیکی به معنی رکود کامل بازار است.
بررسی های صورت گرفته نیز مشخص کرده است که در مدت مشابه در سال 93 نیز در حدود 2/2 تن نوت بوک معادل 550 هزار دستگاه از مبادی رسمی وارد کشور شده است که مقایسه ایت اعداد و ارقام به خوبی نشانگر وضعیت وخیم بازار نوت بوک ایران در سالی که گذشت است.البته کارشناسان بر این باروند که چنین حجم وارداتی برای بازار کل کشور، حتی در دوران رکود به هیچ وجه کافی نبوده و قطعا بخشی از نیاز بازار از طریق قاچاق تامین شده است. 
آنها پیش بینی کردند در صورت تداوم روند فعلی، سال آینده وضعیت بازار نوت بوک و به صورت کلی بازار کامپیوتر وخیم تر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :