آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97961
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1395 10:53
تعداد بازدید : 582

پلیس فتا هشدار داد:

کودکان و نوجوانان، قربانیان اصلی فضای سایبری هستند

رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه کودکان و نوجوانان مهم ترین و بیشترین گروه استفاده کننده از فضای مجازی هستند، گفت: خانواده ها باید نظارت و دقت بیشتری بر فعالیت فرزندان خود بر این فضا داشته باشند.


پلیس فتا- علیرضا آذردرخش تصریح کرد: باید توجه کرد که کودکان و نوجوانان استفاده کننده از فضای مجازی به شدت در معرض تهدیدات و آسیب های متفاوت هستند، بنابراین ضرورت دارد که والدین سطح معلومات و دانش خود از فضای مجازی و وسایل ارتباط جمعی را افزایش داده تا بتوانند شکاف میان نسلی خود با فرزندان را کاهش دهند.
وی افزود: متاسفانه دانش و اطلاعات بسیاری از والدین به نسبت فرزندان خود از وسایل ارتباطی روز و فضای سایبر کمتر است و این شکاف باعث شده تا فرزندان آنها در معرض تهدیدات و آسیب های وسایل ارتباطی و فضای سایبر بیشتر گردد.
این مقام مسوول ادامه داد: زمانی که والدین نمی دانند استفاده بیش از حد از کامپیوتر و نشستن پشت آن می تواند آسیب های متفاوت جسمی برای فرزندانشان داشته باشد، در این خصوص حساسیت و دقت لازم را ندارند. به گفته پزشکان شاهد آسیب های بینایی، اسکلتی، حرکتی و... در فرزندانی هستیم که بیش از اندازه و به طور مداوم از کامپیوتر استفاده می کنند.
آذردرخش ادامه داد: بهترین و راحتترین شکار برای مجرمان سایبری کودکان و نوجوانان هستند. این مجرمان با ارتباط گیری با کودکان و نوجوانان به راحتی این عزیزان را فریب داده و از آنها سوء استفاده می کنند. بنابراین بیشتر قربانیان فضای سایبر کودکان و نوجوانان هستند که در دام مجرمان سایبری افتاده اند.رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا یادآور شد: در کنار زیان های مالی که از سوی مجرمان به خانواده ها تحمیل می گردد شاهد آن هستیم که کودکان و نوجوانان آسیب های روانی می بینند که برای بر طرف شدن آن مدت زمان طولانی و تحت نظر روانشناس و روانپزشک ضروری است.وی به خانواده ها توصیه کرد: در سال جدید حتما نحوه نظارت خود بر فعالیت سایبری فرزندان را افزایش دهند و این نظارت می تواند به صورت غیر مستقیم و با نصب نرم افزارهای نظارتی صورت گیرد که کودکان نیز احساس آرامش داشته باشند.
آذردرخش نصب نرم افزارهای فیلترینگ خانگی را به خانواده ها توصیه کرد و گفت: امروزه  قابلیت این نرم افزارها بالا رفته و می توان بر روی سیستم ها خانگی مثل لپ تاپ، PC و گوشی های هوشمند نصب کرد.
وی یادآور شد: این نرم افزارها حتی می تواند ساعت کار با سیستم را برای کودکان محدود کند. ضمن آنکه ارتباط های انجام شده در بستر اینترنت را برای والدین مشخص کند که فرزند آنها از چه سایت هایی بازدید کرده و با چه کسانی در ارتباط بوده است.
آذردرخش تاکید کرد: برای حفظ سلامت جسمی و روحی فرزندان و جلوگیری از سوءاستفاده از آنها از سوی مجرمان سایبری ضروری است که خانواده ها با دانش کافی بر فعالیت سایبری فرزندان خود نظارت داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :