fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 9798
  تاریخ انتشار : 13 تیر 1391 11:24
  تعداد بازدید : 318

  ژاپنی ها با حباب صابون نازک ترین صفحه نمایش جهان را ساختند

  پژوهشگران دانشگاه توکیو توانستند با استفاده از حباب صابون نازک ترین صفحه نمایش جهان را بسازند.

  فناوران- این پژوهشگران با ابتکاراتی موفق شدند از حباب صابون به عنوان یک صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر و مستحکم استفاده کنند.
  به گزارش وب سایت digitaltrends، پژوهشگران دانشگاه توکیو در ژاپن موفق شده‌اند تصاویری را بر روی یک حباب صابون پخش کنند.
  به گفته این دانشمندان در حالت معمولی سطح بیرونی حباب صابونی قادر به انعکاس نور‌ها و تصاویر نیست. آنها برای حل این مشکل سطح بیرونی حباب‌های صابون را در معرض امواج مافوق صوتی قرار دادند که از چند بلندگو پخش می‌شد.
  امواج مافوق صوت، تنیدگی متراکم غشای بیرونی حباب را کاهش می‌دهد و بافت ماتی به آن می‌بخشد که قابلیت انعکاس نور و تصاویر را داراست.
  مشکل دیگر استفاده از حباب صابون به عنوان صفحه نمایش، شکنندگی و نازک بودن آن است و ممکن است با تاثیر کوچک‌ترین محرکی بترکد. دانشمندان ژاپنی برای جلوگیری از ترکیدن حباب صابون ترکیب شیمیایی جدیدی ساختند که استحکام و انعطاف پذیری حباب را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. این ترکیب از شکر، گلیسیرین، صابون، آب، شیر و روکنشگرهای شیمیایی به دست آمده است. استفاده از این ترکیب استحکام و انعطاف‌پذیری حباب را تا حدی افزایش می‌دهد که حتی با فرو بردن انگشت نمی‌توان آن را ترکاند.
  دانشمندان متوجه شدند که با تغییر بسامد امواج صوتی می‌توانند قابلیت بازتابی حباب صابون و در نتیجه شفافیت تصویر پخش شده بر روی آن را به نحو دلخواه تغییر دهند. دستیابی به این قابلیت از این دلیل مهم است که صفحه نمایش‌های مدرن امروزی هیچ‌کدام چنین قابلیتی ندارند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :