آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97984
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1395 11:27
تعداد بازدید : 533

سوئیسی ها آهنربای تک اتمی برای کامپیوترهای آینده تولید کردند

دانشمندان سوئیسی با موفقیت توانستند کوچک ترین آهنربای تک اتمی جهان را تولید کردند که می توانند از آن در بخش داخلی کامپیوترهای نسل آینده استفاده کنند.

Independent- دانشمندان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس موفق به ساخت کوچک ترین آهنربای تک اتمی جهان شدند که معتقدند پایدارترین نمونه تولید شده در نوع خود به شمار می رود.
وسایل ذخیره آهنربایی مانند هارد درایوها و کارت های حافظه بخشی از زندگی امروز ما انسان ها شده اند، اما هر چه کامپیوترها کوچک تر می شوند، سیستم های ذخیره اطلاعات آنها باید قدرتمندتر شوند تا نیاز دستگاه را فراهم کنند.
معمولا پیدا کردن چیزی کوچک تر از یک اتم دشوار است. بنابراین، تولید این آهنرباهای نادر گام بزرگی به سوی خلق کامپیوترهای میکروسکوپی است.
کشف این گروه تحقیقاتی از آنجایی حائز اهمیت است که حفظ نیروی مغناطیس آهنرباهای به این کوچکی دشوار است. این بدان معناست که در صورت استفاده از این آهنرباها در وسایل ذخیره کننده اطلاعات، حفظ قدرت آهنربایی آنها در مدت طولانی به سختی امکان پذیر است.
دانشمندان برای حل این مشکل، اتم های یک عنصر نادر موجود روی کره زمین موسوم به «هولمیم» را روی غشای نازکی از اکسید منگنز قرار می دهند. آنها با استفاده از این روش، توانستند آهنرباهایی به اندازه اتم را تولید کنند که قابلیت حفظ نیروی مغناطیس در آن وجود دارد. این در حالی است که ساختار الکترونی «هولمیم» مانع از نابودی میدان مغناطیسی آن می شود.
در این مرحله، آهنربا تنها نمونه ای است که تولید آن دشوار و زمان بر است و مغناطیس آن تنها در دماهای حدود منفی 233 درجه سانتی گراد پایدار باقی 
می ماند. 
تولید این آهنربا، به طور قطع روند استفاده از کامپیوترهای نسل آینده را دگرگون می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :