آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98064
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1395 10:34
تعداد بازدید : 611

درخواست سیف در شورای روابط خارجی آمریکا:

آمریکا موانع همکاری با بانک های ایران را رفع کند

رییس کل بانک مرکزی در جریان سفر به آمریکا در شورای روابط خارجی این کشور، گفت: قدرت‎های جهانی طرف مذاکره با ایران، باید به تمام آنچه تعهد داده اند عمل کنند، حتی اگر به این معنا باشد که قوانین و تنظیمات خود را تغییر دهند تا ایران به نظام‎های مالی آمریکا متصل شود و یا اینکه صراحتاً به تمام بانک‎های جهان اعلام کنند که به خاطر همکاری با ایران مجازاتی متوجه آنان نخواهد بود، باید هرچه لازم است انجام دهند در غیر این صورت برجام شکست خواهد خورد.

روابط عمومی بانک مرکزی-  ولی اله سیف با بیان تلاش‎های ایران در راستای اجرا دقیق برجام گفت: از نظر بنده، طرف‎های مذاکره با ایران  به تعهدات خود وفا نکرده‎اند. اگر این رفتار ایران است که مانع  همکاری بانک‎های دنیا با ایران می شود، آنها پیش از امضای برجام نیز کاملاً از این رفتار مطلع بودند. ما تغییری نکرده ایم، آنها تنها این معاهده را امضا کردند تا صرفاً ما به تعهدات خود عمل کنیم و نیز به بهانه اینکه ایران مسوول است اقدامی نمی‎کنند.
سیف ضمن اعتراض به عدم پایبندی برخی طرف‎های مذاکره با ایران به تعهدات برجام با ارایه تصویری از وضعیت اتفاقاتی که در طول سه ماه گذشته از اجرای این برنامه رخ داده است گفت: در برجام آمده است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده متعهد به انجام تمام اقدامات تنظیمی و اجرایی لازم برای تضمین رفع موفقیت آمیز و موثر تحریم‎ها می‎شوند، تا ایران توانایی لازم برای پیوستن به بازارهای جهانی را به دست آورد. من ارزش این معاهده را تخفیف نمی دهم، مسایلی نظیر اسناد رهنمودی OFAC، سفرهای اخیر به دیگر کشورها در راستای تشویق همکاری های اقتصادی و یا مجوزهای صادره برای ترغیب به مشارکت در تجارت و سرمایه‎گذاری در ایران، همه از جمله دستاوردهای مثبت برجام بوده‎اند. با این حال، ما نمی‎توانیم از دارایی‎های بلوکه شده ایران استفاده کنیم.وی با بیان نقش حیاتی بانک‎ها در اقتصاد ایران گفت: نظام بانکداری در ایران با قدمتی بیش از 9 دهه و برخورداری از تجربیات مفید روابط بانکی و کارگزاری با بسیاری از بانک‎های آسیایی و اروپایی در دهه‏های اخیر و حتی با بانک‎های آمریکایی تا پیش از سال 1995، در نظام اقتصادی ایران بسیار حائز اهمیت است.
سیف نظام بانکداری ایران را با وجود موفقیت‎های متعدد دارای چالش های گوناگون خواند و گفت: ضمن مقابله با این چالش‎ها ، بانک‎های دولتی و خصوصی ایرانی در حال بازسازی هستند و مجدداً در آنها سرمایه‎گذاری می‎شود تا از تقویت مالی مناسبی برخوردار شوند. موسسات اعتباری نیز ملزم به ادغام و اخذ مجوز بانکداری شده‎اند. مطالبات معوق پیگیری می‎شوند و گام‎هایی نیز در جهت تقویت ترازنامه‏های بانکی برداشته خواهد شد. ما به کمک‎های صندوق بین المللی پول برای رفع تمام این موانع و چالش‎ها نیازمندیم.
افزایش شفافیت مالی در نظام بانکی ایران 
سیف با بیان تقویت قدرت نظارتی بانک مرکزی در دو سال گذشته گفت: بانک‎های ایرانی خارج از کشور مشمول نظارت‎های دقیق بانک مرکزی ایران و نیز نهادهای نظارتی کشورهای میزبان هستند. ضمن آنکه بانک مرکزی از طرق نظارت شرکتی و قوانین ضد پولشویی و بر اساس سرمایه و نقدینگی لازم تعیین شده توسط کمیته بال به تقویت نظارت در راستای حصول اطمینان از کارآمدی رویه‎های مدیریت ریسک در بانک ها و مطابقت با استانداردهای جهانی اهتمام داشته است. به علاوه، بانک‎های ایرانی بیش از پیش گزارش‎های مالی خود را مطابق با استانداردهای جهانی گزارشگری مالی یعنی IFRS تهیه می‎کنند.
وی افزود: ما همچنین در راستای جلوگیری از جرایم مالی و تسهیل پیوند نظام بانکداری ایران به اقتصاد جهانی، سعی کرده‎ایم بر ارتقای چارچوب قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی از طریق بهبود دستورالعمل‎ها و خط مشی‎های شناسایی دقیق مشتری ارتقا یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :