آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98065
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1395 10:35
تعداد بازدید : 658

بعد از شرکت اپل

مایکروسافت هم از دولت آمریکا شکایت کرد

بعد از شرکت اپل، این بار شرکت مایکروسافت، غول انفورماتیک آمریکا، برای حمایت از اطلاعات و داده های شخصی کاربران خود وارد کارزار شده و به بهانه نقض حریم اطلاعات شخصی کاربران، از دولت آمریکا شکایت کرد.

فناوران- شرکت مایکروسافت با طرح شکایتی علیه دولت آمریکا، خواستار امکان قانونی مطلع ساختن مشتریانش از دسترسی پلیس فدرال و مقام های قضایی به داده های شخصی شان شده است. این شرکت علت شکایت خود را احکام صادره از سوی وزارت دادگستری برای تفتیش و بازرسی مخفیانه ایمیل مشتریان مایکروسافت اعلام کرده است، اقداماتی که به اعتقاد این شرکت در تضاد با قانون اساسی آمریکا قرار دارد.
شرکت مایکروسافت خواهان این است که بتواند در بعضی شرایط مشتریانش را از اینکه تحت نظارت قرار دارند مطلع سازد، به ویژه زمانی که اطلاعات شان روی ابرهای ذخیره سازی و سرورهای خارج از شرکت قرار دارند. این در حالی است که براساس قانونی که در سال ۱۹۸۶ به تصویب رسیده، شرکت ها از آگاه ساختن مشتریان شان درباره دسترسی مقام های قضایی به داده های فردی منع شده اند.
گفتنی است توسعه رایانش ابری این امکان را فراهم می آورد تا بازرسان بتوانند بی آنکه شرکت مایکروسافت را مطلع سازند این گونه اطلاعات را زیر نظر گرفته و بر آن نظارت داشته باشند. 
این شرکت در شکایت مطرح شده، از آمار و ارقامی می گوید که بسیار تعجب برانگیز است. به نظر می رسد از سپتامبر سال 2014 تا مارس سال 2016، دولت آمریکا 5624 بار درخواست بررسی اطلاعات مشتریان را از مایکروسافت داشته است؛ اطلاعاتی که حتی شامل برنامه هایی همچون آفیس 365 نیز می شود. بسیاری از این درخواست ها، به صورت «کاملا محرمانه» بوده اند، یعنی مایکروسافت نمی توانسته مشتریان خود را از موضوع آگاه کند. 
در واقع مایکروسافت قصد دارد با شکایت مطرح شده، به دادگاه ثابت کند که با بررسی اطلاعات افراد توسط دولت آمریکا، مشتری حق دارد از موضوع باخبر شود. البته از طرفی دیگر، دادگاه نیز می تواند علیه مایکروسافت رای بدهد. اگر چنین موضوعی محقق شود، مایکروسافت مجبور است تا بدون اطلاع مشتریان، اطلاعات آنها را همچنان در اختیار دولت آمریکا قرار بدهد.
در سال های گذشته مایکروسافت به همراه اپل و چندین شرکت دیگر در برابر خواست های مقام های آمریکایی برای دسترسی به داده های کاربران مقاومت نشان داده اند و در کل، چند ماهی می شود که مشکلات ایجاد شده میان غول های فناوری و دولت آمریکا، به تیتر اصلی رسانه های جهان تبدیل شده است. از اوایل سال 2016، با موضوع FBI و اپل طرف بودیم؛ دادگاهی که درنهایت به نفع اپل به پایان رسید. 
در این شکایت، FBI معتقد بود که شرکت اپل موظف است تا آیفون یک مجرم را باز کند. اما اپل، همچنان به حفظ حریم خصوصی کاربران خود احترام گذاشت و حاضر نشد چنین کاری را انجام بدهد. باید منتظر ماند و دید نتیجه شکایت مایکروسافت از دولت آمریکا به کجا ختم می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :