آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9812
تاریخ انتشار : 13 تیر 1391 12:36
تعداد بازدید : 482

بانک مرکزی نمی‌تواند در مورد سرنوشت بانک‌ها تصمیم بگیرد

ادغام بانک ها محل اختلاف بورس و بانک مرکزی

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ادغام نهادهای مالی بدون مصوبه مجمع منطقی نیست؛ بانک مرکزی نمی تواند نقش مجمع را ایفا کند.

موج- محمدرضا پورابراهیمی، رییس هیات مدیره بورس کالا در خصوص سیاست بانک مرکزی در ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری، گفت: براساس قوانین و مقررات هرگونه تصمیمی در بنگاه اقتصادی برای انحلال، ادغام و افزایش سرمایه بر عهده مجمع است و مجامع بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی در مجموعه تصمیمات خود این اقدامات را تصویب می‌کنند و براساس آن عمل می‌کنند.
وی افزود: بانک مرکزی می‌تواند در راستای ساماندهی بازار و حل مشکلات موجود رویه و دستورالعملی را داشته باشد و براساس آیین‌نامه مشخص این‌گونه ادغام‌ها را انجام دهد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی تصرح کرد: بانک مرکزی نمی‌تواند نقش مجمع را ایفا و راسا اقدام به این‌گونه ادغام‌ها کند این مساله در چارچوب ضوابط و مقررات نمی‌تواند اجرایی شود. وی ادامه داد: باید الزاماتی تدوین و ایجاد شود که در مجامع براساس ضوابط بانک مرکزی این تصمیمات اتخاذ شود.
ادغام بدون مصوبه مجمع منطقی نیست
عضو شورای عالی بورس ضمن بیان اینکه، بدون اتخاذ تصمیم از طرف مجمع و رعایت ضوابط قانونی این گونه ادغام‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد، گفت: بانک مرکزی قصد دارد که مشکلات بازار پول را حل کند اما روش انجام کار این نباید باشد.
پورابراهیمی افزود: حتی اگر مصوبه‌ای مبنی بر اینکه دو موسسه بدون هماهنگی مجامع ادغام شوند، وجود داشته باشد، این می‌تواند مصوبه پیشنهادی باشد نه مصوبه اجرایی و در این صورت مجامع می‌توانند این پیشنهاد را بررسی کنند اما به هر حال بانک مرکزی نمی‌تواند به جای مجامع تصمیم بگیرد.
نماینده مردم کرمان متذکر شد: بانک مرکزی باید در چارچوب آیین‌نامه‌ها و ضوابط و مقررات عمل کند و نمی‌تواند سلیقه‌ای تصمیم‌گیری داشته باشد.
وی گفت: اگر موضوع ادغام نهادهای مالی در قالب احکام قانونی و قوانین و مقررات بانک مرکزی باشد، بلامانع است اما باز هم بانک مرکزی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند بلکه فقط می‌تواند این مساله را مطرح کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :