آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9815
تاریخ انتشار : 13 تیر 1391 12:40
تعداد بازدید : 390

۷ سالگی خصوصی سازی با واگذاری ۱۰۰هزار میلیارد اموال دولتی

روزگذشته هفتمین سال روز ابلاغ بند ج اصل 44 بود که برپایه آن تاکنون بیش از 100 هزار میلیارد تومان از دارایی دولت به ظاهر واگذار شده است.

فارس- 12 تیرماه 1385 بود که مقام معظم رهبری بعد از ابلاغ بند الف اصل 44 قانون اساسی در خرداد ماه 84، بند ج این اصل مهم را ابلاغ کرد، تا سرفصل جدیدی از حیات اقتصاد ایران شروع شود.
این ابلاغیه در حالی موجی از خوشحالی و امید به بهبود وضعیت اقتصاد کشور را در بین همه آحاد جامعه ایجاد کرد که از همان روز همه کارشناسان ضمن دفاع از این اصل بر نحوه واگذاری‌ها و لزوم تقویت بخش خصوصی و تحقق اهداف تعریف شده، تاکید می‌کردند، تا در سال 1393 دولتی کوچک، اما چابک و متولی امور حاکمیتی شکل گیرد و حرف‌ها و جایگاه اقتصاد ایران در منطقه در صدر باشد.
طبق آمار سازمان خصوصی‌سازی از سال 85 تا به امروز بیش از 100 هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت واگذار شده و 20 شرکت صدر اصل44 دربورس و فرابورس به صورت خرد و عمده واگذار شده‌است.
این آمار درحالی جای دفاع دارد و قابل تقدیر است که قرار بود و هست با واگذاری شرکت‌های دولتی اهدافی چون تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت بنگاه به سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت، توانمند‌سازی بخش‌های خصوصی و تعاونی، آماده‌سازی بنگاه‌های داخلی جهت مواجهه هوشمندانه با قواعد تجارت جهانی، افزایش کارآیی و رقابت‌پذیری و گسترش مالکیت عمومی و غیره محقق شود.
در این میان بند ج اصل 44 وارد هفتمین سال خود شده، اما به باور اکثر کارشناسان و خبرگان و مسوولان، هنوز بخش مهمی از اهداف مد نظر محقق نشده، چرا که هنوز رد پای دولت به وضوح در مدیریت شرکت‌های واگذار شده مشاهده می‌شود و خبری از ظهور بخش خصوصی و تعاونی و افزایش سهم این دو گروه نیست.
از سوی دیگر هنوز بسیاری از بنگاه‌های واگذار شده نه تنها برای مواجهه با مناسبات جهانی آماده نیستند، بلکه با افزایش فشارهای بیشتر دولت‌های غربی، زمینه دور زدن تحریم‌ها به شکل گسترده فراهم نشده است.
درصورتی که اگر شرکت‌های دولتی به ظاهر فروخته شده توسط شبه دولتی‌ها خریداری نمی‌شد و بخش خصوصی واقعی امکان حضور می‌یافت، در شش سال گذشته می‌شد به درجه‌ای از توانمندسازی رسید که اثر تحریم‌ها حداقل باشد.
در رابطه با مسایل و انتقادات متعدد به نحوه واگذاری‌ها و کند شدن فرآیند فروش شرکت‌ها به ویژه در دو سال اخیر و عدم تحقق اهداف، نکات عدیده‌ای از سوی صاحب نظران و رسانه‌ها عنوان شده، اما آنچه مایه تاسف است، بی‌توجهی متولیان اصلی واگذاری‌ها به انتقادات و عدم تغییر رویه‌های گاه اشتباه و کوبیدن بر همان طبل شش سال پیش است.
از سوی دیگر درحالی سال‌های اول برخی از نهادها با برگزاری همایش‌هایی تنور این اصل را گرم نگه داشته و گاه برای خود نانی پختند که متاسفانه طی دو سال گذشته خبری از این همایش‌ها نیست، تا مشخص شود واگذاری‌ها با چه نتایج و مزایا و معایبی روبه‌رو بوده و در مسیر آمده چه گذشته و چه پیش خواهد آمد.
علاوه بر این درحالی معمولا در چنین سالروز‌های مهمی، نهادهای مسوول از طرق گوناگون سعی در پاس داشت آن و ارایه گزارش‌هایی از عملکرد و برنامه‌های در پیش رو می‌کنند که باز هم متاسفانه سازمان خصوصی سازی از تدارک حداقلی برای گرامی‌داشت این روز غافل ماند، تا مشخص شود واگذاری‌ها و اجرای اصل 44 چقدر مهم بوده و چه جایگاهی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :