آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98176
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1395 10:27
تعداد بازدید : 751

هشدار به موقع پلیس فتا

مراقب فیشینگ روز پدر باشید!

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: با در پیش بودن روز پدر برخی از افراد سودجو اقدام به انجام برخی از کلاهبرداری های مناسبتی می کنند.

فناوران- فیشینگ به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی از طریق جعل یک سایت، آدرس ایمیل و غیره گفته می شود. در حال حاضر شبکه های اجتماعی و سایت های پرداخت آنلاین از جمله اهداف حملات فیشینگ هستند. علاوه بر آن، ایمیل هایی که با این هدف ارسال می شوند و حاوی پیوندی به یک سایت هستند در اکثر موارد حاوی بدافزار هستند.
یکی از موقعیت های طلایی برای کلاهبرداری اینترنتی به روش فیشینگ، مناسبت ها هستند. ارسال پیامک ها و ایمیل هایی جعلی به بهانه تبریک آن مناسبت یا ارایه تخفیف به عنوان راهی برای نفوذ به دستگاه های کامپیوتری و تلفن همراه شناخته می شوند.در همین رابطه علیرضا آذردرخش رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: یکی از علل مهم وقوع چنین کلاهبرداری هایی را می توان در حسن اعتماد بیش از حد هموطنان دانست. مجرمان سایبری از این حسن اعتماد سوءاستفاده کرده و با استفاده از تکنیک های مهندسی اجتماعی اقدام به سرقت اطلاعات کاربران، برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی و غیره می کنند.
وی افزود: ارسال بدافزار، ارایه کادو و هدایای تقلبی، ارایه کالاهایی مغایر با کالای درخواستی، طراحی سایت های جعلی (فیشینگ) و مواردی از این دست، از نمونه های مختلف شگردهای کلاهبردارانه این ایام هستند که با وعده های تخفیف ویژه در فضای سایبر فعال شده است.
این مسوول در توصیه به کاربران فضای مجازی که قصد خرید کادوی روز پدر از طریق فضای مجازی را دارند، گفت: خرید کردن از سایت های معتبر و مهم و دارای نماد اعتماد الکترونیکی (enamad) ضروری است.
وی تاکید کرد: در خریدهای آنلاین باید دقت داشته باشید در دام فیشرها (طراحان صفحات جعلی) گرفتار نشوید. این افراد صفحاتی جعلی شبیه به صفحه اصلی ایجاد کرده و به دنبال سرقت اطلاعات مهم کاربران که عمدتا اطلاعات بانکی است، هستند.
آذردرخش دقت در آدرس نوشته شده در آدرس بار را بسیار مهم دانست و گفت: مهمترین راه برای جلوگیری از عملی شده اهداف فیشرها، نوشتن آدرس صحیح توسط خود کاربر است. بنابراین از رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف و یا شبکه های اجتماعی ارایه شده است خودداری کنید.
وی همچنین ارسال پیامک های تبریک از سوی افراد ناشناس را یکی دیگر از شگردهای مرسوم دانست و گفت: این افراد با ارسال پیام های مختلف در قالب sms و email و مطالب جذاب و اغوا کننده، کاربران را به لینک های دیگر راهنمایی می کنند که این لینک ها می تواند همان لینک های جعلی فیشینگ باشد.
رییس اداره پیشگیری از  جرایم سایبری پلیس فتا ناجا ارسال بدافزار را یکی دیگر از شگردهای این افراد دانست و گفت: هدف افراد سودجو از ارسال بدافزار، فعالیت های جاسوسی، تخریب و یا سرقت اطلاعات  است.
آذردرخش در توصیه ای دیگر به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان به این گونه پیام ها که از سوی افراد ناشناس ارسال شده است توجه نکنند چون ممکن است اهداف مجرمانه ای در پشت ماجرا باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :