آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98182
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1395 10:37
تعداد بازدید : 857

ساخت پوست مصنوعی بسیار حساس برای روبات

سال هاست که دانشمندان روی ساخت پوست مصنوعی کار می کنند تا بتوانند حس لامسه را برای روبات ها به ارمغان بیاورند ولی تاکنون هر نمونه ای که ساخته شده بسیار پیچیده و گران قیمت بوده است. با این حال تیمی از دانشمندان چینی پوست مصنوعی را طراحی کرده اند که بسیار حساس است.

آنا- دانشمندان چینی ادعا می کنند که پوستی مصنوعی طراحی کرده اند که فرصت های بی نظیری را در هوش مصنوعی ایجاد خواهد کرد.
سخت ترین بخش ساخت پوست مصنوعی، میزان حساسیت آن است. ساخت پوستی که حساسیت کمی دارد، کار آسانی است اما بالا بردن میزان حساسیت آن مستلزم افزایش الکترودهای جاسازی شده در پوست است که این امر با افزایش قیمت و همچنین افزایش ضخامت پوست همراه است. دانشمندان چینی برای اجتناب از این مشکل، از روشی برای آشکارسازی موقعیت لمس و فشار استفاده کرده اند و در آن از پدیده «القای الکتروستاتیکی» بهره برده اند.
تغییر در آرایش توزیع بارهای الکتریکی یک ماده بر اثر مواد باردار نزدیک به آن را القای الکترواستاتیکی می نامند. این پدیده هنگام قرار دادن هر ماده ای در حضور میدان الکتریکی بروز می کند. بر اثر جاذبه بین بارهای مثبت و منفی و دافعه بین بارهای هم نام، هنگامی که یک جسم باردار منفی به یک جسم خنثی نزدیک می شود، در سطحی از جسم خنثی که به جسم باردار منفی نزدیک تر است، بار مثبت و روی سطح دورتر آن بار منفی القا می شود.
از این پدیده فیزیکی در فناوری که در شارژرهایی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت بی سیم ابزارهای الکتریکی را شارژ می کنند.
دانشمندان چینی با کمک این روش توانستند یک لایه نازک (فیلم) فرانازک بسازند که فقط چهار الکترود در آن به کار رفته است. این در حالی است که در نمونه های دیگر با این ابعاد، تا 36 الکترود نیز به کار رفته است. با این حال، پوست مصنوعی که دانشمندان چینی طراحی کرده اند، میزان حساسیت به حدی بالاست که می تواند حتی وجود یک زنبور عسل را روی خود حس کند.
این پوست مصنوعی جدید همچنین انرژی مکانیکی حاصل از حرکات روبات را دریافت می کند و آن را به جریان الکتریکی تبدیل می کند و از این طریق، کاملا مستقل می تواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند و دیگر نیازی به باتری یا سیم برای دریافت انرژی ندارد.
این پوست علاوه بر اینکه حس لامسه را به روبات می دهد، می تواند در ساخت اندام مصنوعی برای انسان نیز به کار برود و دقیقا حس یک اندام واقعی را به او بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :