آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9843
تاریخ انتشار : 14 تیر 1391 10:10
تعداد بازدید : 732

راه اندازی دفتر ثبت حق امتیاز در سیلیکون ولی

آلبرت انشتین در دفتر حق ثبت اختراع کار می کرد، آن هم در اوایل قرن بیستم که در سوییس نه گوگلی وجود داشت و نه فیس بوکی و نه غول های فناوری سیلیکون ولی در جست وجوی نخبگان علوم و مهندسان سر و دست می شکستند.

 شکایات شرکت‌های بزرگ و کوچک فناوری بر سر ثبت حق اختراع به تازگی همه جا دیده می‌شود و این شرکت‌ها واقعا به جان هم افتاده‌اند تا در این رقابت تنگاتنگ با جریمه کردن و یا متوقف کردن فروش محصولات شرکت‌های رقیب شاید خود را بالا بکشند.
این چالش‌ها باعث شده که دفتر علایم تجاری و حق اختراع آمریکا اعلام کند که سیلیکون ولی دفتر ثبت حق اختراع خود را خواهد داشت تا از این طریق، بازرسان ماهر حق اختراع در این آژانس که خودش را «بازار فرا رقابتی» نامیده، استخدام و تعیین شوند.
وزارت بازرگانی ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که 13 ژوییه سال میلادی جاری یک دفتر ثبت حق امتیاز در دیترویت راه‌اندازی خواهد کرد. این در حالی است که قرار بود دفاتر ثبت حق امتیاز در دالاس و دنور هم در سال 2012 آغاز به کار کند، با این حال زمانی برای راه‌اندازی این دفاتر اعلام نشده بود.
راه‌اندازی یکی از این دفاتر در سیلیکون ولی، قلب فناوری‌های الکترونیکی ایالات متحده نشان دهنده اهمیت رو به رشد بازار ثبت حق امتیاز فناوری‌های جدید است. برای مثال تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های موبایل مانند سامسونگ، اپل و موتورولا بارها یکدیگر را به کپی برداری و نقض حقوق یکدیگر متهم کرده‌اند. دولت آمریکا امیدوار است که با راه‌اندازی این دفاتر حق ثبت دعواهای حقوقی پیچیده میان شرکت‌های بزرگ را کاهش دهد.
قانون‌گذاران دو حزب آمریکا هم سال گذشته از این ایده که دفتری را برای نظارت ثبت حق امتیاز در خارج از واشنگتن برای نخستین بار در تاریخ این کشور تاسیس کنند، حمایت کردند. زوئی لوفگرن (Zoe Lofgren)، بانوی عضو کنگره آمریکا گفت: این دفتر ثبت حق اختراع 62 هزار درخواست دارد که هنوز معلق مانده و سالانه هم با نیم میلیون درخواست جدید مواجه می‌شود. این تاخیرات به دلیل معلق ماندن بیش از سه سال درخواست‌هاست. دایر شدن این دفتر در سیلیکون ولی کاملا منطقی است. در این منطقه،  دفاتر ثبت بیش از نیمی از درخواست‌های حق امتیاز را ثبت کرده‌اند که مربوط به کالیفرنیا و تقریبا 12 درصد از آنها از تمام آمریکا است.
 وی افزود: شرکت‌های سیلیکون ولی‌ هر از گاهی از همدیگر شکایت می‌کنند، زیرا این حق اختراعات بدون درک درستی از فناوری‌هایی که در آنها به کار رفته، به شرکت‌های دیگر واگذار می‌شود.
منبع: Wired


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :