آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98721
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1395 10:37
تعداد بازدید : 709

رییس پژوهشکده پولی بانک مرکزی:

سیاست‎های کاهش تنگنای اعتباری تدوین می‎شود

علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه نباید همه بار تامین مالی در کشور بر عهده نظام بانکی باشد از تنگنای اعتباری در نظام مالی و بانکی کشور خبر داد و البته این نوید را هم داد که سیاست‎هایی برای برون رفت از این وضعیت تدوین می‏شود.

فناوران- از صحبت‏های روز گذشته رییس این پژوهشکده این گونه بر می آید که موضوع تنگنای اعتباری در نظام بانکی یکی از موضوعات مهم مورد توجه در این همایش هم خواهد بود. نکته جاب اینکه در سومین نشست مدیران عامل بانک‎های خصوصی و دولتی که روز یکشنبه گذشته با حضور معاون اول رییس و وزیر اقتصاد برگزار شد یکی از مهم‎ترین موضوعات مورد توجه وزیر اقتصاد تنگنای شدید مالی در کشور بود. دیواندری با بیان اینکه نظام بانکی هم اکنون با تنگنای اعتباری رو به رو بوده و به همین دلیل باید سیاست برون رفت از مشکل تدوین و به کار گرفته شود گفت: چشم انداز پولی در بیست و ششمین همایش سیاست های پولی و ارزی ارایه می شود.
به گزارش تسنیم، علی دیواندری با بیان اینکه، دولت یازدهم در ابعاد مختلف اقتصادی به خصوص اقتصاد کلان تلاش جدی انجام داده و اقداماتی را در زمینه رفع تنگنای اعتباری در دستور کار دارد ، گفت: این همایش فرصت مناسبی برای ارایه نقطه نظرات و بحث های علمی محققان، صاحبنظران و اندیشمندان اقتصادی کشور است ضمن اینکه مسوولان اقتصادی کشور می توانند سیاست های خود را برای سال جاری و سال های پیش رو تبیین کنند تا نقد و بررسی های لازم صورت گیرد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، تحقق رشد اقتصادی مناسب را یکی از مهم ترین ضروریات کشور ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر حفظ دستاورد کاهش نرخ تورم، دستیابی به رشد اقتصادی مناسب در سال جاری با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در بودجه 95 و برنامه توسعه باید مد نظر قرار گیرد. البته نباید این امر را از نظر دور داشت که یکی از موانع تحقق این هدف مشکل تامین مالی بخش های شرکتی، بنگاه‎های بزرگ و همچنین تامین مالی خرد است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه برای استفاده بهتر از ظرفیت تامین مالی تنها نباید به نظام بانکی تکیه کرد و بهره گیری از سایر ظرفیت ها همانند بازار سرمایه نیز باید مد نظر قرار گیرد ، افزود: هماهنگی بازار پول و سرمایه برای نظام مالی کشور ضروری است.
وی گفت: همچنین از آنجایی که در زمان حاضر تنگنای مالی مشکل اصلی بنگاه‎های کشور به حساب می‎آید بر همین اساس قرار است همکاری بازار پول و سرمایه و هم افزایی آنها مورد بررسی قرار گیرد.وی ادامه داد: از آنجایی که اقتصاد کشور بانک محور است به طور طبیعی بانک ها اهمیت ویژه ای در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی خواهند داشت، بنابراین اگر سیاست های نظام بانکی در این زمینه به صورت شفاف مدون و ابلاغ شود گام مهمی در اجرا برداشته خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :