آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98794
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1395 10:14
تعداد بازدید : 837

تصویب پرداخت 15 میلیارد تومان وام به کسب و کارهای نوپای IT

در پی امضای توافقنامه همکاری مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صندوق کارآفرینی امید، نخستین جلسه کارگروه ویژه حمایت از کسب و کارهای نوپا برگزار و در خصوص روند اجرایی تفاهمنامه تصمیم گیری شد.

وزارت ارتباطات- صمیمی دبیر کارگروه وجوه اداره شده با بیان این که در ساختار وام وجوه اداره شده حمایت از شرکت های نوپا دیده نشده بود و با توجه به ظرفیت خوب کشور در این زمینه به ویژه نقش مهم این شرکت ها در ایجاد کسب و کارهای جدید و اشتغالزایی جوانان، این توافقنامه، منعقد شد.
مدیر کل توسعه فناوری و صدور خدمات فنی مهندسی افزود: در این توافقنامه، صندوق کارآفرینی امید، حمایت از شرکت های نوپای فعال در حوزه ICT که از سوی وزارت معرفی می شوند را به منظور توسعه فضای کارآفرینی واشتغالزایی توسط بخش خصوصی، بر عهده دارد.
صمیمی مدت این توافقنامه را پنج سال و مبلغ آن را یکصد و پنجاه میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: مبلغ یکصد میلیارد ریال توسط صندوق کارآفرینی امید و پنجاه میلیارد ریال از محل منابع وزارت صرفا برای حمایت از کسب و کارهای نوپا  پرداخت می شود.
وی در خصوص نحوه تخصیص وام نیز گفت: بخش عمده تسهیلات به شرکت های نوپایی اعطا می شود که در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و یا شتاب دهنده ها مستقر  بوده و از سوی این نهادها به ما معرفی می شوند. بخش دیگر هم به شرکت های دانشگاهی که مورد تایید دانشگاه بوده و حداقل یک عضو هیات علمی با مجوز هیات امنای دانشگاه در آنها فعال باشد، اعطا می شود.
مدیرکل توسعه فناوری و صدور خدمات فنی مهندسی، با بیان این که سقف این وام 100 میلیون تومان با کارمزد پایین در نظر گرفته شده است، افزود: کارگروه ویژه متشکل از نمایندگان وزارت و نمایندگان صندوق در خصوص تدوین آیین نامه ها، شیوه های اجرایی، بررسی و ارزیابی طرح های شرکت های نوپا تشکیل شده است.
دبیر کارگروه وجوه اداره شده گفت: در ارزیابی طرح ها، بحث دوام، ثبات و ایجاد اشتغال ماندگار از پارامترهای مهم است.
صمیمی با ابراز امیدواری نسبت به اجرایی شدن تفاهمنامه جهت حمایت از ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوپا گفت: در این چارچوب مکاتباتی با وزارت علوم انجام گرفته تا اطلاعات مربوط به پارک های فعال در حوزه ICT در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دهند. 
وی از انجام کار مشترک با بنیاد ملی بازی هایی رایانه ای برای حمایت از شرکت های بازی ساز رایانه ای خبر داد و گفت: به زودی این شرکت ها نیز جهت اعطای تسهیلات معرفی خواهند شد.به گفته وی، تا کنون در قالب وام وجوه اداره شده، 104 میلیارد تومان جهت اعطا به شرکت های فناور در حوزه IT مصوب شده است که مراحل دریافت خود را طی می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :