آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98813
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1395 11:6
تعداد بازدید : 870

صدای ذهن ، گذرواژه می شود

مدت هاست که امنیت زیستی یا بیومتریک ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است تا از ویژگی های منحصر به فرد افراد مثل اثر انگشت یا رنگ چشم برای امور امنیتی استفاده کنند. حالا دانشمندان روشی را یافته اند که در آن از صدای ذهن به عنوان گذرواژه استفاده می شود.

آنا- امروزه از روش های مختلف امنیتی نظیر حسگر اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی همراه استفاده می شود. در همین راستا نیز دانشمندان آلمانی در حال کار روی سیستمی هستند که می تواند ارتعاشات مغزی شما در واکنش به یک سیگنال فراصوتی یا اولتراسوتیک را شناسایی کند. زیرا این ارتعاشات مغزی نیز همانند اثر انگشت جزو ویژگی های منحصر به فرد هر کسی به شمار می رود.
در این روش، زمانی که شما می خواهید وارد ایمیل تان شوید یا به محتوای سیستم کامپیوتری تان دسترسی یابید، سیستم می تواند تایید کند که شما تنها کسی هستید که اجازه این کار را دارید و در نتیجه امکان دسترسی را به شما می دهد. این دانشمندان برای آزمون سیستم امنیتی جدیدشان از 10 نفر کمک گرفتند و در 97 درصد موارد این سیستم شخص درست را تشخیص داد و در واقع، توانست صداهای مغزشان را درست بخواند.
البته این سیستم امنیتی برای اندازه گیری ارتعاشات جمجمه، نیاز به نوعی از هدست یا لوازم جانبی دارد و محققان در حال حاضر روی ابزار شبیه به عینک گوگل کار می کنند تا افراد با زدن آن به چشم بتوانند قفل سیستم را باز کنند.
نام این سیستم جدید را هدایت جمجمه (SkullConduct) گذاشته اند و در حقیقت این سیستم از الگوهای وریدی و امواج مغزی برای تشخیص افراد بهره می برد. دانشمندان بر این اساس سیستم جدید امنیتی شان را طراحی کرده اند که جعل فاکتورهای زیستی کار بسیار دشواری است؛ در حالی در روش های سنتی رمزگذاری، فقط کافی است که کسی به رمز عبورتان دست یابد تا هر کاری که دوست دارد با گوشی یا ایمیل تان انجام دهد. محققان می گویند: اگر با یک میکروفون سیگنال های مغزی را ثبت کنید، می بینید که تغییرات سیگنال های صوتی مغزی بازتاب فقط مختص یک نفر است و این ویژگی ها از شخصی به شخص دیگر فرق می کند.آنها می افزایند: از آنجا که ساختار مغزی هر کسی متفاوت است، بخش های مختلف مثل جمجمه، بافت های مغزی، غضروف ها و مایعات درون سر هر کسی نیز متفاوت است و در نتیجه تغییر امواج صوتی مغز هر کسی منحصر به خودش است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :