آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98848
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1395 11:48
تعداد بازدید : 810

وام 10 میلیونی ازدواج غیر کارشناسی و غیر قابل اجراست

نماینده‎های مجلس شورای اسلامی در جریان برسی لایحه بودجه سال جاری در مصوبه‎ای میزان وام ازدواج را از 3 میلیون تومان برای هر یک از روج‎ها به 10 میلیون تومان افزایش دادند.


فناوران- در شرایطی که نظام بانکی برای تامین منابع قرض‎الحسنه همان 3 میلیون تومان اعلام ناتوانی می‎کند و برخی زوج‎های جوان یک سال است که در صف دریافت آن هستند، افزایش بیش از 3 برابری رقم این وام صدای نظام بانکی را درآورده است. 
به طوری که ناصر همتی، مدیر عامل بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی بانک ها گفت: افزایش سه برابری تسهیلات ازدواج در بودجه 1395 با توجه به منابع محدود قرض الحسنه بانک ها نمی تواند عملیاتی شود برای اینکه بانک ها جهت پرداخت تسهیلات، منابع مالی محدودی دارند.وی گفت: مصوبه اخیر مجلس در خصوص افزایش تسهیلات ازدواج کارشناسی نبود که به یکباره پیشنهاد و بلافاصله تصویب شد و تسهیلات ازدواج 330 درصد افزایش یافت.
همچنین حسن معتمدی، مدیرعامل بانک اقتصاد نوین هم با بیان این که مبنای کارشناسی برای تعیین سقف وام ازدواج از سوی مجلس وجود نداشته، گفت: اصلا چرا باید مجلس برای تعیین سقف وام ازدواج پافشاری کند و برای آن عدد اعلام کند، مگر مجلس های قبلی چنین عمل کردند که اکنون اینگونه باشد.
وی با بیان اینکه در مجموع ما مخالف افزایش وام ازدواج نیستیم، یادآور شد: تصمیم گیری در مورد افزایش وام ازدواج فقط باید توسط مراجع اصلی و شورای پول و اعتبار که نمایندگان مجلس نیز به عنوان ناظر در آن حضور دارند انجام شده و برمبنای کارشناسی اتفاق افتد و عدد در آن تعیین شود نه این که در مجلس و بدون پایه عددی تعیین، قانون و الزام برای اجرای آن وجود داشته باشد.معتمدی معتقد است که اگر تسهیلات ازدواج از سه به 10 میلیون افزایش یافته ولی منابع آن تامین نشود، به طور حتم موجب ایجاد رانت و سوء استفاده عده ای خواهد شد، چرا که رقم تا حدودی قابل توجه بوده و کارمزد پایینی دارد. در این حالت مشکلات بیش از آنچه که الان وجود دارد خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :