آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98910
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 10:45
تعداد بازدید : 670

گارانتی هم در بازار کساد موبایل خریدار ندارد

در حالی که بیشتر از یک ماه از شروع سال جدید می گذرد اما بازار موبایل مثل سال گذشته رونقی ندارد و این روزها بازار بیش از پیش کساد است. در این بازار بی رونق که کمتر کسی قصد خرید گوشی دارد، اکثر خریداران کالای بدون گارانتی را برای خرید انتخاب می کنند و معتقدند که گارانتی گوشی به دردشان نمی خورد. اگرچه فصل اول سال معمولا با کسادی و بی رونقی همراه است، اما امسال بازار علاوه بر روال همیشه، حتی خلوت تر هم شده و کمتر کسی حتی به قصد تماشای ویترین مغازه ها به این بازار سر می زند.

ساحره چمنی
 خریداران به گارانتی اعتماد ندارند
زمانی هنگام خرید کالایی مثل گوشی موبایل مشتریان جویا می شدند که گوشی مورد نظرشان را با کدام گارانتی خریداری کنند، اما این روزها هنگام خرید گوشی معمولا از سوی فروشندگان این سوال پرسیده می شود که گوشی «با یا بدون گارانتی» می خواهید که به گفته فروشندگان این روزها کمتر خریداری به دنبال گوشی با گارانتی است چرا که مشتریان معتقدند هزینه زیادی باید بابت گارانتی پرداخت کنند در حالی که مشکلاتی که برای گوشی پیش می آید مشمول گارانتی نمی شود بنابراین ترجیح می دهند گوشی را بدون کارت گارانتی خریداری کنند.
از سوی دیگر کاربران اعتمادی به گارانتی های موبایل ندارند. به گفته فروشندگان، سال ها پیش رقابت شرکت های گارانتی دهنده روی ارایه سرویس بود، در حالی که هم اکنون غیر از یکی دو شرکت که به تازگی سرویس های خاصی ارایه کرده اند، بقیه شرایط ویژه ای ندارند که مشتریان را برای پرداخت هزینه بیشتر جذب کنند.
بر این اساس است که بیش از 90 درصد خریداران ترجیح می دهند گوشی را بدون گارانتی خریداری کنند و 10 درصد بقیه هم کسانی هستند که معمولا برای اولین بار است که گوشی هوشمند می خرند.
 قیمت گوشی بالا رفت
بر اساس گزارش فروشندگان بازار، در طول هفته جاری بازار کسادتر شده و از همیشه خلوت تر است. در این میان قیمت برخی از گوشی های پرچمدار سامسونگ یا اپل با افزایش 50 تا 100 تومانی همراه شده و این افزایش قیمت ظاهرا از کم شدن برخی مدل ها در بازار ناشی می شود.
برخلاف همیشه که نوسان قیمت دلار باعث افزایش قیمت می شد، این روزها قیمت ارز هم تغییری نکرده و با وجود کسادی بازار، قیمت ها هم بالا رفته است. پیشتر همزمان با بالا رفتن قیمت گوشی، بازار هم شلوغ می شد، اما این روزها خبری از مشتری نیست و تابلو قیمت فروشگاه ها مدام در حال نوسان و افزایش قیمت است.
آیفون مشتری دارد
با وجود افزایش قیمت برخی از گوشی ها از جمله آیفون، این گوشی مشتریان خود را در بازار دارد و اگرچه تعداد فروش آیفون هم کاهش یافته، اما همچنان در بازار به فروش می رسد.
به گفته فعالان بازار، برخلاف سایر برندها که در شرایط رکود بازار، مشتریان خود را از دست می دهند، همیشه و در هر شرایطی با وجود نوسانات بازار، آیفون خریدار دارد و معمولا کاربران به دنبال نسخه های 64 یا 128 گیگابایتی آن هستند که قیمت بالاتری نسبت به نسخه های 16 گیگابایتی دارند.
گزارش ها حاکی است نسل جدید گوشی آیفون با نام SE اگرچه در بدو ورود مشتریان زیادی داشت، اما این روزها کمتر کسی سراغ این مدل آیفون را می گیرد و اگر هم سراغی از آن در بازار گرفته شود، فقط در حد آگاهی از قیمت این گوشی است.
 فروش لوازم جانبی رونق دارد
بر اساس گزارش بازاریان، در شرایطی که فروش گوشی رونق ندارد، لوازم جانبی از جمله، کیف و قاب، شارژر و هدست ها و اسپیکرهای بلوتوث که به نوعی با گوشی ارتباط دارند، از فروش خوبی برخوردارند و فروشندگان بازار ادعا می کنند که بیشتر درآمدشان از فروش این گونه لوازم جانبی است. 
به گفته فعالان بازار، فروش این نوع تجهیزات سود بیشتری از گوشی های موبایل دارد و در طول یک سال گذشته که فروش گوشی رونق چندانی نداشت، فروش لوازم جانبی درآمد فروشندگان را تامین کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :