آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98913
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 10:47
تعداد بازدید : 733

تعریف شبکه ملی اطلاعات در کنفرانس وب‌پژوهی

جهانگرد: شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای مبتنی بر اینترنت است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در آغاز دولت یازدهم تعداد پورت های اینترنت در کشور سه میلیون بوده که این رقم در حال حاضر به هشت میلیون رسیده است.


ایسنا- نصرالله جهانگرد در نخستین کنفرانس وب پژوهشی گفت: در برنامه ریزی توسعه کشورها سه قطب اصلی اقتصاد، فرهنگ و امنیت بسیار مهم است و بررسی این سه پدیده در هر کشوری اولویت دارد که باید رعایت شود.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این که در سال های اخیر موضوع سرمایه انسانی دغدغه های زیست محیطی، تکنولوژی و فناوری های نوین و سرمایه اجتماعی به این سه قطب اصلی اضافه شده است گفت: در اقتصاد ایران سه بخش خدمات، صنعت و کشاورزی از عوامل بسیار مهم است.
جهانگرد با بیان این که در برنامه ریزی های افق پیش رو، مسیر تحول این سه بخش اقتصادی بررسی می شود، تصریح کرد: رشد و توسعه صنعت و خدمات با تغییر روش ها، قوانین و مقررات محور کلی تصمیم گیری ها را تشکیل می دهند.
وی گفت: شبکه ملی اطلاعات کشور شبکه ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوییچ ها و مسیریاب است که الزاماتی از جمله توانمندی بالا، پایداری و ظرفیت بالا در کشور را ایجاد می کند.
جهانگرد با بیان این که در حال حاضر 1500 سرویس در کشور وجود دارد تاکید کرد: اقدام بعدی ایجاد یک ساختار دو سطحی است.
وی با بیان این که از نظر ضریب نفوذ اینترنت در منطقه رده پانزدهم را داریم، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های لازم به سطوح بهتری دست یابیم.
جهانگرد گفت: بنا بر گزارش بانک جهانی به ازای هر 10 درصد افزایش نفوذ شبکه باند پهن در کشورهای درحال توسعه 1.4 درصد افزایش و در کشورهای توسعه یافته 1.2 درصد افزایش لازم است.
حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی نیز در این همایش تاکید کرد: در بحث توسعه اقتصادی در کشور ما و کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان باید از طریق توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات از دانشگاه ها آغاز کنیم.
رییس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: درصورت یکپارچه سازی بین نهادهای مختلف یکی از مشکلات عمده توسعه فناوری حل خواهد شد.
او گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از محورهای توسعه اقتصادی کشور به حساب می آید.
رییس جهاد دانشگاهی با بیان این که ما براساس شاخص های بین المللی در توسعه فاوا رتبه نهم را در منطقه داریم، گفت: کشور قطر دارای رتبه اول است.
طیبی با بیان این که یکی از مشکلات مهم توسعه فناوری بحث یکپارچه سازی در نهادهای سیاست گذاری است، تصریح کرد: باید در میان همه نهادها یکپارچه سازی صورت گیرد.
وی در ادامه تاکید کرد: بحث تربیت نیروی انسانی مناسب در زمینه فناوری اطلاعات بسیار مهم است. طیبی با بیان این که فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزه در همه شئون زندگی ما تاثیر گذار است، گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان بزرگترین سازمان علمی، تحقیقاتی، فرهنگی وآموزشی غیردولتی اقدامات بسیاری در زمینه فن آوری اطلاعات انجام داده است که برگزاری این کنفرانس در امتداد این اقدامات بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :