آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98914
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 10:48
تعداد بازدید : 528

مخابرات و 6 میلیون یارانه بگیر

شرکت مخابرات ایران به بیش از 6میلیون مشترک تلفن ثابت یارانه می دهد . این خبر شاید برای فعالان اقتصادی غیرقابل باور باشد زیرا در شرایطی که دولت یارانه نان را قطع کرده است، چنین خبری بیش تر به دروغ روز سیزده می ماند، اما متأسفانه واقعیتی غیرقابل انکار است .

داود زارعیان
در سال های اخیر و بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، هزینه خدمات و انرژی مورد نیاز شرکت مخابرات  ایران چندین برابر افزایش یافت، اما تعرفه های مخابرات هنوز کمتر از سال 1382 است. به این ترتیب، این شرکت برای یک خط تلفن در مناطق مختلف کشور به طور میانگین از 3 تا 11 هزار تومان هزینه می پردازد. ولی به دلیل آبونمان پایین و کارکرد کم، برای 6 میلیون مشترک قبض ماهانه صادر نمی کند که این امر یک «بحران» و یک اقدام «ضد توسعه» تعریف می شود.
 البته این مقدمه به معنی «نفی» یارانه در کشور نیست؛ چراکه در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، دولت ها برای ایجاد تعادل اقتصادی به طور مستقیم و غیرمستقیم یارانه می دهند ، اما کشوری را سراغ نداریم که در آن «بخش خصوصی» متولی پرداخت یارانه باشد. به چند تعریف زیر توجه کنید:
 یارانه عبارت است از مقدار منابعی که از محل بودجه عمومی به صنایع و یا بازرگانی پرداخت می شود تا قیمت کالا و خدمات را در سطح پایین نگه دارند ( فرهنگ آکسفورد ) .
 یارانه عبارت است از کمک مستقیم مالی دولت که به صنایع و یا افراد یک کشور پرداخت می شود (سایت اقتصادی جهانی).
 یارانه پرداخت منابع مالی از طرف دولت به افراد یا مؤسسات اقتصادی و بازرگانی بدون هیچ چشم داشتی برای بازگرداندن این منابع مالی است. (سایت فرهنگ لغات تخصصی اقتصادی).
همچنین در کتاب های اقتصادی متعددی یارانه ارایه خدمات یا فروش کالا کمتر از قیمت تمام شده دانسته شده است. به این ترتیب، همان طور که ملاحظه می شود، در هیچ تعریفی، بخش خصوصی ملزم به پرداخت یارانه نیست؛ چراکه منابعی در اختیار ندارد که بتواند هزینه کند و البته شرکت های بخش خصوصی چنانچه در ارایه خدمات سود منطقی داشته باشند، تحت عنوان مسئولیت اجتماعی، در بخش های عام المنفعه هزینه می کنند که خود نوعی یارانه غیرمستقیم است.
شرکت مخابرات ایران، به عنوان یک شرکت دولتی که از سال 1388 به بخش خصوصی واگذار شده، همچنان با تعرفه های قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه خدمات ارایه می کند و به زعم همه کارشناسان ، در حال حاضر تعرفه های تلفن ثابت، 17 برابر ارزان تر از کشور افغانستان و با درآمد سرانه یک سوم ایران است و به عنوان ارزان ترین شرکت در طبقه بندی  ITU قرار دارد. ادامه این وضعیت اثر مثبت در زندگی مردم ندارد، اما بر توسعه مخابرات به شدت تأثیر می گذارد.
 توجه داشته باشیم که اگر یک شهروند معمولی که ماهانه حدود یک میلیون تومان درآمد دارد و بابت هزینه ارتباطات 3 تا 5 هزار تومان به مخابرات بپردازد، هیچ آسیبی نمی بیند ، اما وقتی 6 میلیون مشترک ماهانه همین مبلغ ناچیز را به مخابرات نپردازند، مبلغ کلانی از سبد درآمد مخابرات حذف می شود که روند توسعه را تحت تأثیر قرار می دهد و شرایطی را به وجود می آورد که مجبور باشیم در آینده، هزینه بیشتری را بابت ارایه خدمات ارتباطی بپردازیم. فراموش نکنیم در سال 1382 اجازه 10 درصدی افزایش قیمت بنزین به دولت داده نشد، اما 3 سال بعد، قیمت آن به 400 تومان رسید. یعنی 400 درصد بالا رفت.
از این رو، شرکت مخابرات ایران از سال ها قبل، منطقی شدن تعرفه ها را به کمیسیون تنظیم مقررات پیشنهاد داده و با این استدلال که اداره شرکتی به بزرگی و اهمیت مخابرات، سرمایه گذاری متناسب با فناوری های نو و ارایه خدمات ارزش افزوده، نیازمند سرمایه کافی است؛ خواهان تغییر و تعدیل بوده که متاسفانه تا این زمان محقق نشده است. لیکن با توجه به اعلام وزیر محترم ارتباطات مبنی بر تعامل با شرکت مخابرات ایران و حضور نماینده وزارت در مجامع این شرکت، امیدواریم که در سال 1395 این روند تعاملی افزایش یافته و شاهد اتفاقات خوب باشیم.
منبع: Tci.ir


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :