آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98915
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 10:50
تعداد بازدید : 493

بازار کالاهای کامپیوتری با کسبه سر ناسازگاری دارد

فروشندگان: به مال مان آتش نمی زنیم

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال در هفته ای که گذشت نیز وضعیتی مانند هفته های قبل داشت و از رونق در آن خبری نبود.

مریم عسگری
بررسی های صورت گرفته در بازار کامپیوتر مشخص کرده است که با وجود ثبات تقریبی نرخ دلار آزاد روی رقم 3470 تومان، خریداران همچنان بر موضع خود برای نخریدن کالاهای کامپیوتری پافشاری می کنند و به این ترتیب بازار کامپیوتر همچنان در رکود به سر می برد.
فعالان بازار با بیان این مطلب که در سال جدید تعدادی از فعالان این صنف، برای تغییر زمینه کاری خود اقدام کرده اند، می گویند: با توجه به اینکه هزینه های جانبی روز به روز در حال افزایش است و در مقابل سود کاهش یافته است، چنین فضایی به هیچ وجه برای کسب و کار مناسب نیست و به همین دلیل در سال جدید برخی از کسبه از این حوزه خارج شده اند.
محمد سرودی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر می گوید: در سال جدید برخی از کسبه بازار وارد حوزه های دیگری چون مواد غذایی و ساخت و ساز شده اند. به گفته وی، کاهش شدید حاشیه سود دلیل اصلی بروز چنین اتفاقی بوده است. زمانی بود که حاشیه سود 3 درصد، حداقل میزان سودی بود که کسبه از بازار می بردند؛ اما حالا بسیاری از کسبه کالاهای کامپیوتری را بدون هیچ سودی عرضه می کنند و این درحالی است که مشتری برای این کالاها نیست. 
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار، خریداران انتظار دارند که کسبه کالاهایی را که با دلار 3500 تومان خریداری کرده و بابت حمل و نقل و انبارگردانی و سایر موارد هزینه هنگفتی کرده اند، حالا بسیار ارزان تر از عرف به فروش برسانند. اما سوالی که مطرح است این است که آیا آنها خود حاضر به چنین کاری هستند؟ آیا حاضرند خودرو، خانه یا حتی گوشی تلفن همراه خود را با قیمتی به مراتب ارزان تر از آنچه می ارزد به فروش برسانند؟
فروشندگان که دل پردردی از وضعیت بازار و انتظارات خریداران کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتالی دارند، می گویند که حتی اگر نرخ دلار در حد قابل توجهی کاهش یابد، ما نمی توانیم کالاها را با ضرر بیشتری به فروش برسانیم. به عبارتی ما به سرمایه مان آتش نمی زنیم.
برخی از کارشناسان نیز معتقدند که باید تصمیمی اصولی در این زمینه گرفته شود تا نه به ضرر فعالان بازار و نه خریداران باشد. در مقابل گروهی از کارشناسان با اشاره به این موضوع که تا پیش از این کسبه از نوسان ارزی سود برده اند، می گویند: زمانی کسبه کالاهای کامپیوتری را با دلار 3000 تومان و حتی ارزان تر خریداری می کردند و زمانی که نرخ دلار ناگهان افزایش می یافت آنها قیمت ها را یک شبه در حدود 200 تا 300 هزار تومان افزایش می دادند و مردم هم ناچار به خرید بودند. به گفته این گروه از کارشناسان، کسبه در آن زمان به اندازه کافی از وضعیت بازار سود برده اند. به گفته آنها در هر حال تا زمانی که نرخ دلار و در پی آن قیمت کالاهای کامپیوتری کاهش نیابد وضعیت بازار به همین منوال است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :