آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98920
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 10:55
تعداد بازدید : 614

امسال منتظر چه اتفاقی باشیم؟

علی شمیرانی- سایت روابط عمومی وزارت ارتباطات هفته گذشته خبری با عنوان «تقسیم کار ملی در توسعه پهنای باند کشور» منتشر کرد که در آن جلسه با حضور وزیر ارتباطات و برخی معاونان وی و بازیگران عرصه اینترنت کشور، ظاهرا سندی در این خصوص تدوین شده است.


اگرچه در ادامه خبر به درستی روشن نشده که مشخصا چه اتفاقی قرار است رخ دهد و به تاکیدات وزیر ارتباطات مبنی بر لزوم توسعه با کیفیت شبکه های ارتباطی تاکید شده است. آخرین جمله این خبر نیز عینا نقل می شود: «در پایان این نشست، برنامه اقدام و تقسیم کار ملی میان شرکت های دولتی و غیر دولتی تعیین  و با دستور دکتر واعظی به موقع به اجرا گذاشته می شود.»
عبارت «به موقع به اجرا گذاشته می شود»، در نوع خود عبارت جدیدی محسوب می شود و هر زمان موقع اجرای آن شد، می توان در مورد آن پرسید.
امسال اما از ابتدای سال تحرک زیادی میان دستگاه های اجرایی و دولتی کشور آغاز شده و انواع و اقسام فرم های اقدامات مبتنی بر نام سال جاری یعنی «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» در گردش است. این فرم ها که با تعیین ضرب الاجل در حال پرشدن از سوی دستگاه های اجرایی است، همه با هم قرار است به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس جمهوری ارسال شود. ستاد مذکور نیز قرار است الزامات صدر تا ذیل مسایل کشور در خصوص اقتصاد مقاومتی را تعیین و بروکراسی پیگیری برای اجرای آنها را آغاز کند.
قصد بدبینی و زیرسوال بردن خروجی احتمالی این ستاد را نداریم، اما بررسی 6 محور ابلاغ شده از سوی این ستاد در حوزه ICT برای وزارت ارتباطات گویای آن است که موضوع جدیدی در دستور کار نیست. چراکه به نظر می رسد دستگاه های دولتی، بعضا طرح ها و کارهایی را که در حال اجرای آن بوده اند را دوباره در قالب پیشنهاد اقتصاد مقاومتی برای ستاد مذکور ارسال می کنند و این ستاد نیز به شکلی کلی بر تحقق آنها تاکید می کند. 
البته در تمام این احکام، گذشته از برخی کلیات که منظور دقیق و مشخصی ندارند، فعلا قید زمان نیز مشاهده نمی شود. لذا به درستی نمی دانیم امسال در حوزه ICT باید منتظر باز شدن کدام گره یا به ثمر رسیدن کدام طرح و پروژه باشیم. به وعده ها نیز نمی تواند چندان اتکا کرد چون برخی از طرح ها حالا بیش از ده سال است که در مرحله وعده قرار دارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :