آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98934
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 11:13
تعداد بازدید : 998

ایران رتبه ۹۴ را از شاخص اقتصاد دانش‎بنیان KEI کسب کرد

سرمایه گذاری در تولید علم یکی از بهترین راه ها برای ایجاد شغل و توسعه اقتصادی است و شاید مهم ترین دلیل عقب ماندگی اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان چیزی جز کم توجهی به اقتصاد دانش بنیان نیست.

مهر- شاخص اقتصاد دانش بنیان (KEI) به عنوان یک معیار جهانی در سنجش کشورهای مختلف جهان از حیث میزان اتکا به علوم مختلف و به کارگیری آنها در راستای توسعه اقتصادی همواره مورد توجه کارشناسان بوده است. در رتبه نخست این فهرست سوئد با ۹.۴۳ نمره قرار دارد و پس از آن فنلاند، دانمارک و هلند جای گرفته‎اند. نروژ، نیوزلند و کانادا سه کشور مطرح بعدی در زمینه اقتصاد دانش بنیان به شمار می‎آیند و پس از آنها نیز آلمان، استرالیا، سوئیس و ایرلند به چشم می‎خورند. در این رتبه بندی تایوان با ۸.۷۷ نمره در رتبه ۱۳ و پس از آمریکا قرار گرفته و نخستین کشور آسیایی در زمینه اقتصاد دانش‎بنیان به شمار می‎آید. در این رتبه بندی ایران با ۳.۹۱ امتیاز در رتبه ۹۴ قرار گرفته است.
در آمریکا ساختار مشخصی برای توسعه اقتصاد دانش‎بنیان وجود دارد. نوآوری، آموزش، مدیریت دانش و خلاقیت چهار فاکتور اساسی محسوب می‎شوند که شاکله کلی اقتصاد دانش‎بنیان را تشکیل می‎دهند. در زیر این چهار فاکتور بستر مناسبی به نام «زیرساختارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات»  فراهم شده که نشان می‎دهد دستیابی به اهداف تعیین شده در توسعه اقتصاد دانش بنیان با توجه به فاکتور بسیار مهمی به نام فناوری اطلاعات و ارتباطان میسر می‎شود. اما افت محسوس آمریکا در تازه‎ترین گزارش شاخص اقتصادهای دانش بنیان عوامل مختلفی دارد که مهم‎ترین آن توجه کمتر به آموزش در سطح پایه است. 
به تازگی گزارشی جامع منتشر شده که نشان می دهد در آمریکا و در مقایسه با ۴۶ کشور مطرح دیگر، کودکان کمتری در پیش دبستانی ها ثبت نام کرده و همچنین جوانان کمتری راهی کالج ها می شوند. اما همچنان نباید از یاد برد که «سیلیکون ولی» به عنوان قلب تپنده فناوری در دنیا در آمریکا واقع شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :