آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98940
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 11:28
تعداد بازدید : 615

استفاده از دوربین های فروسرخ برای رمزگشایی از اسناد کهن

دانشمندان آلمانی برگی از دست نوشته های فرانتس شوبرت، آهنگساز بزرگ جهان، را با یک فناوری تازه بررسی می کنند تا جای مُهرهای کوچک کاغذسازان را که به نقشاب (watermark) معروف است، روی آن پیدا کنند.

یورونیوز- در این روش به جای استفاده از اسکنرهای معمولی، از دوربین های فروسرخ (مادون قرمز) استفاده می شود. جایی از کاغذ که زیر این مهرها کمی فشرده شده، نازک تر است و بنابراین زودتر گرم می شود و تابش فرو سرخ آن را تشخیص می دهد.
هاگن ایمل، پژوهشگر کتابخانه ملی برلین، درباره روش کار می گوید: وقتی دست نوشته را روی سطح گرم می گذارم می توانم فورا مهر نقشاب را ببینم. همزمان می توانم آن را ثبت و به کامپیوتر منتقل کنم. در چند ثانیه اول، وقتی که برگه در شفاف ترین حالت خود است و هنوز جای جوهر ظاهر نشده می توانم دنبال نقوش بگردم. اصل کار در این است.
تمامی کاغذسازی های برجسته اروپا تا ابتدای قرن بیستم روی تولیداتشان نقشاب می زدند. کاغذ، محصول مهم و گرانی بود و مُهر گذاشتن روی کاغذ مثل گذاشتن نشان تجاری روی تولیدات بود.
مارتینا ربمن، مدیر گروه موسیقی کتابخانه ملی برلین، درباره اهمیت این نقشاب ها می گوید: نقشاب ها به ویژه وقتی مهم هستند که روی دست نوشته ها کار می کنیم، به خصوص برای تعیین سال و جای کتابت اسناد. به کمک نقشاب می توانیم بسیار آسان تر زمان و جای نوشته شدن یک سند را تعیین کنیم. این فناوری از سوی دو گروه تحقیقاتی در دانشگاه برانشویگ ساخته شده و تاکنون در دو کتابخانه و مرکز اسناد به کار گرفته شده است. این دوربین ها را همچنین می توان برای جست وجوی نقشاب در آثار هنری نیز به کار برد. از جمله آثار موزه چاپ و تصویرگری در برلین که نزدیک به ۶۸ هزار دست نوشته موسیقی قدیمی را در اختیار دارد. به احتمال بسیار زیاد کار با فناوری فروسرخ روی دست نوشته های موسیقی ادامه خواهد داشت و رازهای دیگری را در چند سال آینده آشکار خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :