آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98946
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1395 11:43
تعداد بازدید : 762

برابر پارسی cache چیست؟

یوسف امیری- واژه ی انگلیسی cache از واژه هایی است که امروزه برابر پارسی مناسبی برای آن به کار نمی رود و برابرهای پیشنهاد شده صرف پذیری مناسب ندارند. در این ستون برابر بهتری پیشنهاد می کنم.

واژه ی انگلیسی cache از گویش کانادایی زبان فرانسه ای آمده است که در میان این گویشوران به معنای جایی بوده که دامگذاران در آنجا پنهان می شدند تا وقتی جانوری به دام افتاد آن را شکار کنند. ریشه ی این واژه از فعل cacher در فرانسه ای است به معنای «نهفتن، پنهان کردن، پنهان شدن». در زبان انگلیسی هم به همان معنای «نهانگاه، جای پنهان کردن، آنچه نهفته باشد» به کار می رود. از آغاز دهه ی ١٩٩٠ م. / ١٣٧٠ خ. این واژه وارد دنیای رایانگر شد و این تعریف فنی را برای آن ساختند: «حافظه ای سریع که داده ها و دستورها را در خود نگه می دارد تا پردازشگر بتواند سریع تر به آنها دسترس داشته باشد». برابرهای فرهنگستان برای cache «حافظه ی نهان» و «نهانگاه» است. بر پایه ی «فرهنگ بسامدی» شورای عالی انفورماتیک برخی از برابرهای دیگری که مترجمان به کار برده اند چنین اند: «مخفی گاه»، «حافظه ی سریع»، «حافظه ی پنهان»، «نهانگاه». جالب آن که مترجمی برابر «کاشه»(!) را پیشنهاد کرده که گویا با cachet به معنای «مُهر و موم» اشتباه گرفته است و مترجم دیگری آن را «پول نقد» (!) ترجمه کرده یعنی آن را با cash اشتباه کرده است. اما مشکل اصلی همه ی این برابرها آن است که صرف پذیر نیستند و نمی توان به آسانی از آنها فعل و دیگر مشتق ها را ساخت. فرهنگستان برای فعل to cache پیشنهادی نداده است. اما در «فرهنگ بسامدی» شورای عالی انفورماتیک پیشنهادهای برخی مترجمان چنین آمده است: «مخفی گاه سازی»، «قرار دادن در حافظه ی سریع»، و البته «کاشه سازی»(!). 
در فرهنگ آریان پور برابرهای پارسی برای cache «نهفتگاه، آبشتگاه، آبشتن» آمده است و ما در «فرهنگ مهندسی داده ها» بر همین پایه، برای معنای این واژه در رایانگر واژه ی پارسی «آبشتگاه» و «آبشت» را پیشنهاد کرده ایم که مصدر بریده (مُرخّم) است از فعل «آبَشتن»/«آبِشتن» به معنای «نهفتن و پنهان کردن». در این صورت برای صرف های مختلف آن به آسانی می توان از فعل ساده (بسیط) گفته شده استفاده کرد و برای cached گفت «آبشته»، برای caching گفت «آبشت» یا «آبشتش». 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :