آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83014
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1394 14:22
تعداد بازدید : 1427

جیمی ویلز از سیستم مدیریت دانشنامه ویکی پدیا دفاع کرد

جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی پدیا به تازگی از سیستم دانشنامه آنلاین خود در شناسایی و برخورد با سوء استفاده گران صحبت کرد؛ آن هم بعد از اولین اینکه برای اولین بار یک کلاهبرداری اخاذی کشف شد که منجر به صدها نفر از حساب ویراستاری مسدود شده است. این در حالی است که چندی پیش مدیران سایت ویکی پدیا حساب کاربری مربوط به 381 ویراستار اطلاعات را مسدود کردند و همین امر باعث انتقاد بسیاری از افراد شد. اما ویلز ادعا کرده که اکانت این افراد به دلیل اقدامات مغزضانه آنها بوده است.

گاردین- ویلز اعلام کرد که مسدود شدن 381 اکانت ویراستاران ویکی پدیا بعد از تلاش برخی افراد شرور برای اخاذی از مردم و کسب وکارها، ثابت می کند که سیستم های این سایت برای شناسایی و برخورد با سوءاستفاده گران درست کار می کند. 
به گفته وی، بیش از 200 مقاله ویکی پدیا توسط اکانت های فریبنده که به «عروسک های جورابی» مشهور هستند، ایجاد شده اند که تمامی آنها بعد از مشاهده و شناسایی شبکه ای از اکانت های جعلی مربوط به کسب وکار و افرادهای خاص که خواستار گرفتن اخاذی از افراد برای ایجاد صفحات مورد نظر آنها بودند، حذف شدند. این اکانت های جعلی تظاهر می رکدند که سردبیران ارشد ویکی پدیا هستند.
ویلز گفت: مسدود شدن این اکانت ها نتیجه یک بررسی دقیق در رفتارهای مشکوک برخی افراد بود و با این بررسی ها تازه متوجه شدیم که برخی مقاصد پلید دارند و این مشکل را با ممنوع کردن فعالیت اکانت هایی که به صورت گروهی ساخته شده بودند، برطرف کردیم.   ویکی پدیا در اقدام اخیرش، همچنین 210 مقاله که توسط این حساب های کاربری مسدود شده ویرایش شده بودند را نیز از فهرست خود حذف کرده است. بنیاد ویکی مدیا که در واقع صاحب اصلی ویکی پدیا به حساب می آید در مطلبی در وبلاگ خود با تائید حذف این تعداد مقاله اعلام کرد بیشتر آنها به گونه ای اطلاعات ناصحیح در اختیار مخاطبان قرار می داده اند و یا ناقض حقوق مربوط به مولفین (کپی رایت) بوده اند.
 به طور کلی، ویکی پدیا سال هاست تلاش می کند با حساب های کاربری جعلی و ساختگی مبارزه کند. صاحبان این حساب ها با دریافت مبالغی از سوی کمپانی های مختلف اطلاعات مربوط به آنها را صفحات مرجع ویکی پدیا تغییر می دادند. برای مثال در سال 2013 بنیاد ویکی مدیا متوجه شد که یک شرکت مشاوره، هزاران صفحه مطلب برای نهادهایی که به آن پول پرداخت می کرده اند در ویکی پدیا ایجاد کرده است. قطعا چنین اتفاقاتی باعث سخت گیری بیشتر از سوی گردانندگان ویکی پدیا خواهد شد تا بتوانند باز هم اعتماد کاربران را به خود جذب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :