fanavaran
آخرین اخبار
کد خبر : 29984
تاریخ انتشار : 25 تیر 1392 12:14

کسب وکارهای ایرانی در سه سال گذشته له شده اند

بر اساس بررسی های مرکز کیفیت های برتر از ماتریس ارزیابی و اعتبارسنجی (elecitex) اغلب سیستم ها، سازمان ها، شرکت ها، موسسات، پایگاه های وب اصناف بازار، فروشگاه ها و فضای کسب وکار، در سه سال گذشته در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران دوام بوده اند و با شیب تندی در حال افول هستند و همچنان در وضعیت ناپایدار اما متعادل به سر می برند.

فناوران- نتایج رصد و ارزیابی‌های السیتکس نشان می‌دهد که با وجود رشد کمی سیستم‌ها، نابسامانی شدید و شرایط نامتعادل پایدار در دوره‌های 2009 تا 2012 وجود داشته است که عمدتا ناشی از سوءمدیریت، آزمون و خطاهای کورکورانه، سوءاستفاده از آشفتگی و موج هیجانات کاذب است و در دوره 2013 در اثر خوش‌بینی، نابسامانی «متعادل ناپایدار» شده، اما به طور کلی سیری نزولی در بر داشته است. این در حالی است که رشد کمی در چنین شرایطی نشان از افت کیفی داشته است. به طوری که هر چند به کمیت‌ها افزوده شده و کثرت بالا رفته اما عمر کوتاهی داشته و ضمن افزایش بی‌نظمی منتج به تخریب فضای اعتماد و اعتبار نیز شده‌اند. این ناپایداری حتی به برخی از سیستم‌های سرآمد هم کشیده شده و باعث شده که برخی از آنها تحت تاثیر فشارهای تبعیض‌آمیز خارجی و همین‌طور فشارهای داخلی ناشی از رقابت ناسالم له شوند. مرکز کیفیت‌های برتر ادامه می‌دهد که مسوولیت‌پذیری و تعهدات اجتماعی، همه را بر آن می‌دارد که همگام با واقعیات جامعه حرکت کنیم و از آن سبقت نگیریم یا به جای رفع تکلیف و اعلام نتایج کاذب، شرایط واقعی جامعه را انعکاس دهیم، لذا السیتکس در چنین شرایطی اقدام به اعلان مکث و اعمال پروتکل MAX می‌کند لذا نتایجی که پس از آن اعلام می‌شوند، بسیار به واقعیت نزدیک‌تر است و برگزیدگانی که از چالش‌های سخت‌ سربلند بیرون بیایند، نشان از ضریب تحمل و توان بالای آنهاست.
بر اساس این گزارش، نشانه‌های تحمیل و تبعیضات خارجی از سال 2006 روی اینترنت به شکل نامحسوس و خزنده شروع شده است که آغاز این سیر نزولی از سوی السیتکس رصد و اعلام شده بود و تا 2008 و 2009 ادامه داشته و از آن به بعد علنی شده است. مرکز کیفیت‌های برتر آغاز استانداردهای دوگانه با ایران و تبعیض در شبکه‌ جهانی وب که در حال حاضر گریبان شرکت‌های بزرگ ایرانی را یک شبه و بدون اطلاع قبلی گرفته و با استناد به تحریم به کام مرگ می‌فرستد را رصد و ردیابی کرده و هشدار داده بود و پیش‌بینی خود را بر اساس شرایط جامعه در مورد اهمیت دوام و شرایط احتمالی پیش رو متذکر شد، که متاسفانه درست از آب درآمد.
مرکز کیفیت‌های برتر افزوده است که غالب سیستم‌ها بر دوام و بقای صرف تا حتی انجماد خودخواسته روی آورده‌اند که هم طبیعی است و هم خطرناک و به همین دلیل هم السیتکس به شکل سیال و پویا تمرکز آنها روی دوام را به عنوان چالش آنها در نظر گرفته است. اما خطر آنجاست که تمرکز صرف فقط بر دوام» اعمال شود، در حالی که تمرکز بر دوام به عنوان یکی از محورهای توسعه السیتکس باید روی کلیه معیارهای مدل تعالی السیتکس جاری شود که این همان میل به تعالی است. بنابراین کسانی که تعهدی نسبت به میل تعالی از خود نداشته‌اند، حتی دوام هم نیاورده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :