آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182617
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1395 10:25
تعداد بازدید : 1263

دفاع تمام قد وزیر ارتباطات ایران از پیام‌رسان خارجی

تلگرام روسی، جایگزین نرم افزارهای آمریکایی و اسراییلی است

وزیر ارتباطات گفت: ایرانی ها ابتدا به ۲ شبکه اجتماعی امریکایی و اسراییلی مراجعه کرده بودند که از نظر امنیتی با آن ها مشکل داشتیم اما اکنون یک شبکه روسی را انتخاب کرده اند.

فناوران- محمود واعظی روز گذشته به دفاع تمام قد از پیام رسان تلگرام پرداخت و به خاطر روسی بودن سازنده آن، این پیام رسان را مناسب تر از پیام رسان هایی نظیر وایبر و واتس اپ دانست.
محمود واعظی درباره شبکه های اجتماعی گفت: مردم ما ابتدا به دو شبکه اجتماعی امریکایی و اسراییلی مراجعه کرده بودند که ما از نظر امنیتی با آن ها مشکل داشتیم و علاقه جدی ما این است که مردم ما از شبکه های داخلی استفاده کنند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: دانشگاهی ها و برخی شرکت های دانش بنیان در این زمینه تلاش هایی کردند و حتی یکی از آن ها تا دو و نیم میلیون مشترک گرفت اما نتوانست خدمت رسانی لازم را به مردم داشته باشد.
وی گفت: اکنون اینکه بین شبکه های آمریکایی و اسراییلی، مردم شبکه ای را انتخاب کردند که مالک آن روسی است از نظر سیاسی تغییری به وجود آمده است و مسوولان این شبکه حاضرند با ما تعامل کنند.
وی اضافه کرد: اگر شبکه های اجتماعی ایجاد شوند که سرورهای آن در داخل باشد و توسط بخش خصوصی ایران ایجاد شود هم سرعت و هم امینت آن بیشتر خواهد بود.
واعظی همچنین افزود: برای پیگیری موارد غیراخلاقی در شبکه هایی مانند تلگرام رباتی ایجاد کرده ایم که موارد را شناسایی می کند و ما در مورد آنها اقدام می کنیم.
وی اضافه کرد: اگر شبکه های اجتماعی ایجاد شوند که سرورهای آن در داخل باشد و توسط بخش خصوصی ایران ایجاد شود هم سرعت و هم امینت آن بیشتر خواهد بود.
در حالی وزیر ارتباطات از تلگرام به خاطر روسی بودن آن دفاع می کند که تنها ارتباط این شبکه با کشور روسیه، مربوط به ملیت مالک آن یعنی پاول دوروف است. البته پاول دوروف مدت هاست که دیگر در روسیه زندگی نمی کند و پایگاه اصلی این پیام رسان نیز کشور روسیه نیست.
با این حال وزیر ارتباطات ایران پیش از این نیز از همکاری مسوولان شرکت تلگرام با دولت ایران برای پایش صفحات اخلاقی ابراز رضایت کرده بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :