آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237313
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 13:15
تعداد بازدید : 339

اصرار اوبر بر توسعه خودروهای بدون راننده

با وجودی که حدود یک ماه پیش خودروی خودران اوبر باعث یک تصادف مرگبار شد، دارا خسروشاهی، مدیرعامل این شرکت همچنان به توسعه فناوری خودران اصرار دارد.

undefined
Motor1- ماه پیش یکی از خودروهای خودران اوبر در آریزونا با یک خودروی دیگر متعلق به یک زن 49 ساله تصادف کرد و او را به کشتن داد. این حادثه باعث توقف آزمایش فناوری خودران این شرکت و مطرح شدن سوالاتی در مورد ایمنی و قابلیت رانندگی خودروهای خودران شد. اما دارا خسروشاهی اصرار دارد این شرکت همچنان به کار روی توسعه این فناوری ادامه خواهد داد و در این مورد گفت: ما به این فناوری ایمان داریم. خودروهای خودران در آینده که به پیشرفت های بیشتر دست پیدا کنند، ایمن تر خواهند بود.
گفتنی است که شرکت اوبر هم اکنون برای بررسی های بیشتر در مورد حادثه تصادف آریزونا با تیم تحقیقاتی راهور آمریکا همکاری می کند. این بررسی ها حوادث را از جوانب مختلف می سنجد تا از بروز چنین وقایعی جلوگیری کند.
البته رییس پلیس در این مورد گفته است که شواهد تاکنون نشان می دهند خودروی خودران اوبر در حادثه تصادف مقصر نیست. با توجه به این نکته که خانم هرزبرگ به طور ناگهانی از داخل سایه ها وارد جاده شد، بسیار روشن است که در هر حالتی (با راننده انسانی یا بدون راننده) پیشگیری از تصادف بسیار مشکل بود.
جالب است بدانید که در ماه مارس 2017 نیز یکی دیگر از خودروهای خودران اوبر هنگام آزمایش در تمپه دچار سانحه شد. این تصادف بین سه خودرو بود که منجر به واژگون شدن شاسی بلند خودران ولوو XC90 اوبر شد. بعدها تحقیقات پلیس نشان داد که ولوو XC90 خودران در ایجاد تصادف نقشی نداشته است. در عوض، خودروی دیگری مقصر و مسوول برخورد و تصادف شناخته شد. با توجه به این حادثه، اوبر به طور موقتی مدتی توسعه سیستم رانندگی مستقل را در سراسر کشور ایالات متحده آمریکا متوقف کرد.
خسروشاهی همچنین خودروهای خودران را ابزارهایی بی طرف و خنثی خواهنده و گفته است که این ماشین ها در آینده متوجه خواهند شد ما چه کاری انجام می دهیم. 
در عین حال مجوز اوبر در ایالت آریزونا برای آزمایش خودروهای خودران به حالت تعلیق درآمده است. ایالت آریزونا به عنوان مرکز اصلی تست فناوری خودران شرکت اوبر فعالیت می کرد. به ‎ طوری که نیمی از 200 خودروی آزمایشی خودران و صدها نفر از کارکنان اوبر در این منطقه فعال بودند.
گفتنی است که چندی پیش، اوبر با شرکت خودروسازی سوئدی ولوو قراردادی را مبنی تولید خودروهای خودران روی پلت فرم SPA این خودروساز منعقد کرده بود که این پلت فرم تنها در سری 90 ولوو و SUV XC60 جدید دیده می شود. پیش بینی می شود که ده ها هزار خودرو خودران با مشارکت اوبر و ولوو بین سال های 2019 تا 2021، تولید شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :