آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28152

وزیر ارتباطات:

رتبه جهانی ایران را در بخش ارتباطات به 10 می رسانیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه های این وزارتخانه برای شاخص های توسعه فناوری اطلاعات در کشور، دستیابی به جایگاه 10 کشور برتر جهان در این حوزه و رسیدن به جایگاه کشورهای توسعه یافته در زمینه صادرات کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

خبرگزاری مهر- محمدحسن نامی در تشریح برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف مدنظر سند چشم‌انداز ایران 1404 گفت: یکی از برنامه‌های مدنظر ما در این بخش، نظارت بر توسعه و پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات – فاوا- در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است تا میزان تکامل شکاف دیجیتالی در جهان را تعقیب کرده و از این حوزه عقب نمانیم.
وی با اشاره به وضعیت ایران در شاخص‌های توسعه فاوا افزود: توسعه فاوا شامل سه زیرشاخص کاربری، دسترسی و مهارت است که در بین 193 کشور عضو سازمان ملل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؛ اگرچه در مقادیری از شاخص‌های توسعه فاوا در کشور به حجم قابل قبولی رسیدیم اما به طور قطع این بخش را باید توسعه بدهیم و ایران را جزو 10 کشور برتر جهان قرار دهیم؛ در ارزیابی انجام شده در شاخص‌های توسعه فاوا برای سال‌های 2011 و 2012 کشور کره جنوبی در جهان اول و سوئد دوم است.
نامی با بیان اینکه برای توسعه در این بخش باید روی قیمت‌های خدمات ارتباطی کار کنیم گفت: قیمت خدمات فاوا تاثیری قابل توجهی بر تقاضا و گسترش آن دارد و ما عقیده داریم با توسعه شبکه باید قیمت‌ها هم کاهش پیدا کند؛ براین اساس تلاش کرده‌ایم و مقداری قیمت‌های خدمات این بخش را کاهش داده‌ایم اما سعی خواهیم کرد که قیمت‌های خدمات ارتباطی و مخابراتی را برای مردم مقرون‌به‌صرفه کنیم.
وی گفت: باید توجه داشت که در کشورهای دیگر در فاصله سال‌های 2008 تا 2011 شاهد کاهش قیمت در حوزه ارتباطات نبوده‌ایم اما ما تلاش خواهیم کرد در کشور قیمت‌ها را در این بخش کاهش دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صادرات کالاهای فاوا برای پیوستن به تجارت جهانی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: در این بخش باید خودمان را به کشورهای توسعه یافته برسانیم که این هدف، نیاز به برنامه‌ریزی دو ساله دارد.
به گفته وی درآمد جهانی بخش مخابرات در سال 2011 حدود 15 تریلیون دلار و سرمایه‌گذاری در این بخش 244 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که دو درصد از سرمایه‌های ثابت ناخالص – GFCF- بوده و بر این اساس سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌های مخابراتی می‌تواند تاثیرات بسیاری مهمی در افزایش GDP و توسعه سایر بخش‌های صنعتی کشورها داشته باشد. البته باید توجه داشت که در چند سال گذشته درآمد تلفن‌های همراه، مهم‌ترین منبع درآمد مخابراتی در دنیا بوده است.
نامی بازار کشورهای در حال توسعه را مهم‌ترین بازار سرمایه‌گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: کشورهای هدف را برای ورود ایران به بازار این کشورها شناسایی کرده‌ایم و در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی در دست اقدام داریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :