آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28158
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1392 13:15
تعداد بازدید : 1019

در نشست کارشناسي طرح «صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا» مطرح شد:

دعوت از شرکت هاي فاوا براي ساماندهی جابه جایی نیروی انسانی

سازمان نظام صنفي رايانه اي استان تهران از تمام شرکت هاي فاوا دعوت کرد که به ميثاق «صيانت از سرمايه انساني صنعت فاوا» بپيوندند.

روابط عمومي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران- نخستين نشست بررسي طرح صيانت از سرمايه انساني صنعت فاوا با حضور جمعي از شرکت‌هاي عضو در دبيرخانه سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران برگزار شد. در اين نشست کارشناسي علاوه بر ریيس، نايب ریيس و دبير سازمان نصر تهران، جمعي از مديران منابع انساني شرکت‌هاي عضو حضور يافتند تا از ابعاد مختلف، موضوع ساماندهی جابه‌جایی نیروی انسانی و حفاظت از دانش شرکت‌های فاوا را بررسي کنند.

ميثاقي براي رقابت سالم
آزاده داننده، ریيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران گفت: طرح مشکل جابه‌جایی بي‌رويه نیروی انسانی در شرکت‌های فناوري اطلاعات و ارتباطات درسه دوره گذشته هيات مديره سازمان، همواره مدنظر بوده است، اما با درخواست برخي از اعضا، تحقيقات جدي‌تري براي ارایه راهکار انجام شد، در نهايت هيات مديره موفق شد پيش‌نويسي با عنوان طرح صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا ارایه کند.
وی افزود: قصد داريم با دعوت از شرکت‌هاي فاوا و براساس اجماع نظرات آنها، طرح صيانت از سرمايه انساني صنعت فاوا را تکميل و نهايي کنيم. اميدواريم اين طرح به عنوان يک ميثاق مشترک مورد پذيرش اعضا صنف قرار بگيرد تا چارچوب مشخصي براي ساماندهي جابه‌جايي نيروي انساني تعيين شود.
رضا کرمي، مسوول کميسيون نرم‌افزار سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران نیز در اين نشست با تشریح سابقه مشکلات و زيان شرکت‌هاي فاوا به دليل جابه‌جايي بي‌رويه نيروي انساني گفت: از زمان تاسيس انجمن شرکت‌هاي انفورماتيک، حل اين موضوع مدنظر بود، تا اينکه در حدود يک سال قبل، در پي درخواست يکي از شرکت‌هاي عضو، هيات‌مديره طرح اوليه‌اي را براي ضابطه‌مند کردن انتقال نيروي انساني در حوزه فاوا تصويب کرد. در اين طرح، به مسایلي همچون اصل آزادي انتخاب شغل و همچنين اصل خودداري از زيان‌رساني به حقوق شرکت‌ها توجه کافي شده است.
کرمي همچنین گفت: هدف از اين طرح به هيچ وجه ايجاد ممنوعيت و محدوديت در جابه‌جايي نيروي انساني شرکت‌ها نيست، بلکه فراهم کردن شرايط رقابت منصفانه و عادلانه ميان اعضا در زمينه جذب نيروي انساني متخصص و ايجاد سازوکاري براي حفظ سرمايه فکري و انساني شرکت‌هاي عضو از طريق ساماندهي انتقال نيروي انساني، مهم‌ترين اهداف اين طرح است. نایب ریيس نصر تهران افزود: این طرح بر محور پيوستن اعضای سازمان به يک ميثاق مشترک بنا شده و شرکت‌هاي عضو مي‌توانند به صورت داوطلبانه به ميثاق صيانت از سرمايه انساني صنعت فاوا بپيوندند. کرمي افزود: شرکت‌هايي که اين ميثاق را مي‌پذيرند، متعهد مي‌شوند که در صورت استخدام کارشناساني که قبلا در استخدام ساير شرکت‌هاي عضو ميثاق بوده‌اند، از افشا و استفاده نشدن از اسرار تجاري و دانش فني اختصاصي کسب شده متعلق به کارفرمايان سابق اطمينان حاصل کنند. همچنين اين شرکت‌ها متعهد مي‌شوند که هنگام جذب و به کارگيري نيروي انساني جديد و پيش از انعقاد قرارداد استخدامي، با استعلام از دبيرخانه سازمان نصر از رضايت و موافقت کارفرماي سابق شخص نسبت به انتقال به محل جديد اطمينان حاصل کنند.

سازمان مخالف برخورد قهري است
اين نشست با بحث و گفت‌وگوي نمايندگان شرکت‌هاي فاوا ادامه پیدا کرد و داننده با تاکيد بر اينکه سازمان نظام صنفي رايانه‌اي در اجراي طرح از هرگونه اقدام قهري پرهيز مي‌کند، گفت: هدف اين است که شرکت‌هاي ICT داوطلبانه اين ميثاق را بپذيرند تا بتوانيم در جامعه فاوا نيز مانند ساير جوامع صنفي، «سازوکار حفظ سرمايه فکري و انساني» را به يک عرف اجتماعي تبديل کنيم.
همچنين مسوول کميسيون نرم‌افزار سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با اشاره به نقش کليدي اين سازمان در اجراي طرح صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا گفت: سازمان متعهد است ضمن اطلاع‌رساني درباره اعضای پيوسته به ميثاق در پورتال خود، با راه‌اندازي يک پايگاه اطلاعاتي متمرکز، اطلاعات نيروهاي شاغل در شرکت‌هاي عضو را نگهداري کند و در هنگام انتقال اين نيروها، اطلاعات کارفرمايان قبلي را در اختيار شرکت‌هاي متقاضي قرار دهد.
کرمي همچنین گفت: سازمان همچنين موظف است به شکايات شرکت‌هاي عضو نسبت به تخلفات در ميثاق‌ رسيدگي کند. همچنين اطلاع‌رساني و تهيه فهرستي از کارشناسان جوياي کار براي يافتن محل کار جديد از ديگر تعهدات سازمان در اين ميثاق است.
مديران منابع انساني حاضر در اين نشست نیز هر يک از زواياي مختلف، نظرات کارشناسي در زمينه مديريت منابع نيروي انساني در شرکت‌هاي فاوا، فرصت‌ها و تهديدهاي موجود را مطرح کردند و به بحث و تبادل نظر پرداختند.
سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران اعلام کرده که قصد دارد با برگزاري تعداد ديگري از اين سلسله نشست‌ها، نظرات ساير شرکت‌هاي ICT در زمينه تکميل طرح صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا را دريافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :