آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205307
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1396 1:1
تعداد بازدید : 734

بی اعتباری «می شودها» تا اطلاع بعدی

علی شمیرانی- در حالیکه حدود 40 روز بیشتر به تعیین رییس دولت و متعاقب آن کابینه دوازدهم باقی نمانده، برخی مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، خبر از طرح ها و وعده هایی می دهند که در آینده ای نامعلوم قرار است محقق شود.

این گروه از مسوولان، آگاهانه یا ناآگاهانه به این موضوع توجه ندارند که با توجه به انتخاباتی شدن شدید فضای کشور، اعلام "می شود ها" از سوی ایشان با دو سرنوشت مواجه می شود، به این ترتیب که یا اصلا کسی توجه و وقعی به اظهارات ایشان نمی گذارد و یا در بهترین وضعیت این وعده ها صرفا یک حرکت تبلیغاتی و سیاسی تلقی می شود. لذا اکثر این "می شودها" نه تنها تبلیغ که حتی ضد تبلیغ نیز محسوب می شود. بگذارید صریح تر به موضوع نگاه کنیم، در مقطع فعلی حتی سخن گفتن از کرده ها و افتتاحات دقیقه نودی نیز تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری با دیده شک و تردید از سوی افکار عمومی نگاه می شود. 
درک این مساله خیلی روشن و ساده است، مگر آنکه بخواهیم واقعیت ها را نادیده بگیریم. کافیست سری به شبکه های اجتماعی، پیام رسان های موبایلی و سایر روش های دسترسی به نظرات عمومی بزنیم تا ببینید، هر بخشنامه و ارایه هر گونه تسهیلات و خدمات جدید از سوی دولتمردان، با سیلی از نظرات و کنایه های تند و سیاسی همراه می شود. از جمله این که "چه شد حالا یاد رفع فلان مشکل قدیمی افتادید،" یا این که "خوب شد زمان انتخابات شد و ما دوباره عزیز و مهم شدیم" و "یا اینکه باید صبر کرد تا بعد از انتخابات و دید این وعده عملیاتی می شود" و ...
جالب تر آنکه خود وزیر ارتباطات، افتتاح دو طرح بزرگ دولت الکترونیکی و فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات را به زمانی نامعلوم بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرد. اگرچه شاید لزوما این تعویق به علت نگرانی از سوءبرداشت ها و انتقادات احتمالی نبوده و دلایل فنی عامل آن باشد، اما علت هر چه باشد، رونمایی ها و افتتاحات در 40 روز آینده چندان مقبول افکار عمومی نمی افتد. در این میان اما از برخی رسانه ها نیز نمی توان انتظار عدم پوشش به این وعده ها و می شودهای بی اعتبار را داشت، چراکه وابستگی های مالی، حزبی، ارگانی و حمایتی ایشان مانع از این کار می شود و این رسانه ها نقش صفحات بی جانی را بازی می کنند که تهیه و ایجاد شده اند تا صرفا به عنوان یک ابزار، با وعده ها و حاشیه پردازی ها سیاه شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :