آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205433
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1396 10:30
تعداد بازدید : 736

تراشه ای که گوگل را نجات داد

گوگل مطمئنا بزرگ ترین شبکه کامپیوتری دنیا را دارد. این شرکت در ۱۵ منطقه دنیا در چهار قاره مرکز داده دارد که از هر حیث متفاوت و منحصر به فرد هستند. اما این شرکت با وجود تمامی این مراکز داده، شش سال پیش، زمانی که می خواست سرویس تشخیص صدای خود را برای آندرویید رونمایی کند، از سوی مهندسان این شرکت هشدار گرفت که احتمالا با مشکل مواجه خواهد شد. مهندسان برآورد کرده بودند که با توجه به تعداد گوشی های آندروییدی فعال در سراسر دنیا، اگر هر کاربر در طول روز تنها سه دقیقه از سیستم جست وجوی صوتی استفاده کند، گوگل مجبور خواهد شد تعداد دیتاسنترهای خود را دو برابر کند. بنابراین گوگل تصمیم گرفت برای اینکه مجبور به چنین کار هزینه بری نشود، در سطح نرم افزاری کاری کند و برای این کار روی سرویس تشخیص صوتی برای پردازش به شبکه های عصبی پردازشی عمیق متمرکز شد. اینها سیستم های پیچیده ای هستند که با محاسبات ریاضی، با تحلیل حجم زیادی از اطلاعات یاد می گیرند که اعمال خاصی را انجام بدهند.

کید متز*
در سال های اخیر، با توجه به گسترده تر شدن کار گوگل و افزوده شدن چیزهایی مثل تشخیص تصویر، یادگیری ماشینی، کار دیتاسنترهای گوگل اصلا سبک تر نشده است. برای همین گوگل به صورت اختصاصی در سطح سخت افزاری هم تراشه های خاصی ساخته که ویژه شبکه های عصبی یادگیری ژرف طراحی شده اند. اسم این تراشه ها TPU است که محفف Tensor processing unit است. این تراشه ها از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه هستند و بیش از ۷۰ مهندس گوگل روی این تراشه ها کار کرده اند تا شاخص عملکرد به ازای مصرف انرژی را بهتر کنند. 
در حال حاضر برخی از شرکت ها مثل فیس بوک و مایکروسافت از پردازشگرهای گرافیکی برای اجرای شبکه های عصبی استفاده می کنند. در ضمن بایدو و مایکروسافت توانسته اند پردازشگرهای اختصاصی سازگار با شبکه های عصبی هم بسازند. اما تفاوت اینجاست که گوگل پردازشگر خود را کاملا خودش طراحی و ساخته است و مثل شرکت های دیگر پردازشگرهای موجود را بهینه نکرده است.
گوگل ادعا می کند که TPU حدود ۱۵ تا ۳۰ بار نسبت به پردازشگرهای دیگر در زمینه خاص پردازش عصبی سریع تر است.
* نویسنده ارشد مجله WIRED 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :