آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206116
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1396 10:1
تعداد بازدید : 1403

سخنگوی دولت و وزیر ارتباطات اظهار بی اطلاعی کردند

توپ فیلترینگ تلگرام در زمین قوه قضاییه

یک روز پس از قطع تماس صوتی تلگرام، سخنگوی دولت و وزیر ارتباطات در سخنان جداگانه ای از خبرنگاران خواستند علت این اتفاق را از قوه قضاییه بپرسند.

فناوران- محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره قطع صوتی تماس تلگرام گفت: قطع تلگرام صوتی در خارج از دولت انجام شد و مسوولیتش بر عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار صورت بگیرد.
هم زمان با این اظهارنظر، محمود واعظی وزیر ارتباطات در حاشیه چهارمین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات درخصوص دلایل مسدود شدن سرویس تماس صوتی تلگرام گفت: این سرویس با هماهنگی وزارت ارتباطات برقرار شده بود و کاربران می توانستند از طریق آن با یکدیگر مکالمه کنند. این در حالی است که روز دوشنبه و با حکم قضایی که به اپراتورهای موبایل و اینترنت ارایه شد، این سرویس مسدود شده است.
وی توضیح داد: از آنجایی که من در مسافرت بودم، از چند و چون دلایل این حکم خبر ندارم اما با توجه به اینکه این حکم از سوی دادستانی بوده، باید از قوه قضاییه درباره آن سوال کنیم.وی درخصوص موضوعی که درباره شکایت تلگرام از اپراتورهای تلفن همراه مطرح شده بود، گفت: ما به هیچ عنوان اجازه شکایت نمی دهیم و از اپراتورهای داخلی در مقابل این شبکه پیام رسان خارجی حمایت خواهیم کرد.

 بهانه تکراری معطل ماندن یک طرح مهم
وزیر ارتباطات درخصوص فراهم شدن زیرساخت های اجرای انتخابات الکترونیکی گفت: بسترهای زیرساختی برای انتخابات الکترونیکی آماده است، اما اینکه این انتخابات به صورت سراسری و کاملا الکترونیکی انجام شود، تصمیمی است که باید از سوی شورای نگهبان و وزارت کشور گرفته شود و مربوط به وزارت ارتباطات نیست.
واعظی افزود: هم اکنون تمامی مقدمات تحت بستر شبکه ملی اطلاعات آماده شده و ظرفیت سازی برای برقراری انتخابات الکترونیکی به صورت امن و پایدار وجود دارد.
وی همچنین درباره دلایل تاخیر افتتاح پروژه هایی همچون دولت الکترونیکی افزود: تمام تلاشمان این بود که این پروژه با حضور رییس جمهور افتتاح شود اما به دلیل درگیری های موجود و نبود وقت کافی تاکنون این امر میسر نشده است. اما در هر صورت چنانچه نتوانیم وقت خالی از رییس جمهور بگیریم، پروژه دولت الکترونیکی را خودمان افتتاح می کنیم.
به گفته واعظی تمامی مقدمات برای افتتاح این پروژه آماده است و اجرای پروژه الکترونیکی نیز در کشور شروع شده و تنها مراسم افتتاح باقی مانده است.

 ارایه گزارش عملکرد وزارت ارتباطات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در سخنرانی خود در این همایش از رشد 15 برابری در شبکه پهن باند و رشد حدود 11 برابری در شبکه انتقال سخن گفت و افزود: تکنولوژی نسل سوم تلفن همراه تا پایان دولت به همه شهرهای کشور می رسد.
واعظی با بیان اینکه به هیچ وجه نباید امکانات دولتی در خدمت انتخابات قرار گیرد، افزود: نگاه ماه در انتخابات همان نگاه مقام معظم رهبری است تا اخلاق در انتخابات محور باشد و مشارکت حداکثری صورت گیرد.
واعظی با مرور بر آنچه رییس جمهور قول داده و عمل کرده، افزود: از جمله آنها شفاف سازی و حقوق شهروندی است که بخشی از آن در حوزه وزارت ارتباطات است که در این زمینه تلاش های فراوانی صورت گرفته است.
واعظی گفت: در رابطه با شبکه ملی اطلاعات تقسیم کار میان معاونان این وزارتخانه انجام شد.
وی به توسعه شبکه کشور پرداخت و گفت: 3.5 سال گذشته شبکه انتقال از 900 گیگابیت بر ثانیه به 10هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد که کار بزرگی است.
وی ادامه داد: در ارتباط با شبکه پهن باند کشور، فعالیت های خوبی انجام شده که 624 گیگابیت بر ثانیه در یک مرحله از افتتاحات به 4 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد و امروز به حدود 6 هزار و 800 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است و تا حدود سه  هفته آینده به بیش از 10هزار گیگابیت بر ثانیه می رسد که نشان از رشد 15 برابری در شبکه پهن باند و رشد حدود 11 برابری در شبکه انتقال است.
واعظی با بیان فعالیت های انجام شده در زمینه صیانت اجتماعی و سالم سازی شبکه گفت: هویت دار شدن 30 میلیون سیم کارت کار مهمی بود که انجام شد.

 کاهش شکاف دیجیتالی
واعظی به کاهش شکاف دیجیتال در مناطق مرزی و محروم پرداخت و گفت: بیش از 27 هزار روستا به اینترنت مجهز شدند که کار بسیار بزرگی است.
وی درباره فعالیت های رگولاتوری گفت: آزادسازی تکنولوژی، صدور پروانه ها و ایجاد رقابت در این زمینه حائز اهمیت است.
واعظی به نصب بیش از 30 هزار سایت 3G و 4G پرداخت و گفت: اکنون نسل سوم تلفن همراه در 900 شهر وجود دارد که تا پایان دولت به کل شهرهای کشور تسری می یابد.
وی با بیان اینکه نسل چهارم در ابتدای دولت در هیچ شهری وجود نداشت، افزود: اکنون 742 شهر به نسل چهارم تلفن همراه تجهیز شدند.
واعظی به خدمات پست بانک در 30 درصد روستاهای کشور نیز پرداخت و گفت: در پست نیز نگاه ویژه ای به روستاها و مناطق دورافتاده وجود دارد که البته برای پست هزینه بر است اما هرگز از این خدمات دست بر نخواهیم داشت.وزیر ارتباطات کاهش تعرفه در دفعات مختلف را مهم برشمرد و افزود: با استفاده از اینترنت بر بستر شبکه ملی اطلاعات 50 درصد تعرفه ها را کاهش دادیم که در این زمینه از همه  همکاران و به خصوص شرکت زیرساخت تشکر می کنم. وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ابتدای دولت، بین 3 تا 4 میلیون نفر از اینترنت استفاده می کردند، افزود: اکنون 43 میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند که تحولی را در این عرصه به وجود آورده است.
وی با بیان اهمیت گسترش اپلیکیشن های بومی افزود: اکنون حدود 120 تا 125 هزار اپلیکیشن نوشته شده که تعدادی از فارغ التحصیلان این بخش از آن کسب درآمد می کنند.
واعظی در ادامه ارایه گزارش عملکرد خود گفت: در ابتدای دولت بازار ICT حدود 13 هزار و 500 میلیارد تومان بود که به بیش از 40 هزار میلیارد تومان افزایش یافته، یعنی سه برابر شده است و بنا داریم تا پایان برنامه ششم به بیش از 120 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :