آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213186
تاریخ انتشار : 18 تیر 1396 10:48
تعداد بازدید : 674

پیوند با خدمات پرداخت شرط موفقیت اپراتورهای مجازی

مرور تجربه های موفق دنیا در استفاده از ابزارها و روش های جدید پرداخت الکترونیکی و سایر حوزه ها نشان می دهد در مواردی که پیش یا حداقل همزمان با ابداع شیوه های نوین یا بکارگیری ابزاری جدید، کسب و کارهای متناسب و مرتبط با آن شیوه ها و ابزارها مورد توجه و ارزیابی قرار گرفته است، اتفاقات تأثیرگذار و ماندگاری رخ داده است. شواهد مثبت برای این رویه آنقدر متعدد است که می توان از این الزام به عنوان یک قاعده موفقیت در تمامی موارد یاد کرد. با این حال اما در کشور ما به این قاعده کمتر توجه می شود و به همین دلیل هم شاهد مرگ زودهنگام بسیاری از ابداعات و ابزارهای نوین در بخش های مختلف به خصوص در حوزه صنایع های تک یا حوزه فناوری های الکترونیکی هستیم. این سرانجام تنها در مورد ابزارها مشاهده نمی شود بلکه در بسیاری موارد، شیوه ها و روش های ارائه خدمات نوین هم چنین سرنوشتی پیدا می کنند. به عنوان نمونه می توان از خدمت «برداشت بدون کارت» نام برد.

علی نوری
مدیرعامل فن آوا کارت

این سرویس با وجود سرمایه گذاری زمانی، مالی و تبلیغاتی فراوانی که از سوی برخی بانک ها روی آن انجام شد، هیچ گاه نتوانست از اقبال عمومی برخوردار شود و تقریباً بدون استفاده باقی مانده است. گذشته از ضعف هایی که در طراحی این خدمت وجود دارد و استفاده از آن را برای عموم مردم دشوار کرده، تدارک ضعیف برای کسب و کارهایی که می توانست حول محور این خدمت شکل بگیرد، هدر رفت منابع صرف شده برای آن را به دنبال داشته است. نمونه دیگری که اخیراً تبلیغات فراوانی برای آن انجام شد، سرویس NFC  است. این خدمت یکی از خدمات پرسابقه و فراگیر در دنیا است و به تازگی شرایط ارائه آن در ایران فراهم شده؛ اما باز هم فراهم نیاوردن کسب و کارهایی که با استفاده از این سرویس، ارزش افزوده بیشتری پیدا می کنند، باعث شده با گذشت چندین ماه از ارائه رسمی این سرویس، اقبال چندانی به آن صورت نگرفته است. از جمله ابزارهای جدیدی که چند ماهی است در کشور عرضه شده، سیم کارت های «اپراتورهای مجازی» یا همان MVNO هستند.
اپراتورهای مجازی از جمله بازیگران تازه وارد محیط کسب و کار کشور هستند که قصد دارند با الگو قرار دادن تجارب دهه ۹۰ به بعد اروپا، جان تازه ای به بازار اپراتورهای تلفن همراه ایران ببخشند. همان گونه که تجربه دو دهه اخیر در اروپا و آمریکا نشان می دهد، اپراتورهای مجازی تنها در شرایطی موفق خواهند بود که کسب و کارهایی مبتنی بر سرویس های اختصاصی یا ویژه خود تعریف و ارائه کنند. در غیر این صورت نمی توانند توفیقی در جذب مشتری و کاربری بدست آورند. یکی از حوزه هایی که می تواند مورد توجه اپراتورهای مجازی قرار بگیرد، خدمات پرداخت مبتنی بر سیم کارت های اپراتورهای مجازی است.
اگر اپراتورهای مجازی موفق شوند سرویس های ویژه ای که درحال حاضر روی سیم کارت های اپراتورهای میزبان ارائه نمی شود به مجموعه خدمات پایه خود اضافه کنند، قطعاً با استقبال مناسبی روبرو خواهند شد. این ترکیب قطعاً باید با همکاری و مجوز بانک مرکزی به عنوان رگولاتور حوزه پرداخت الکترونیکی صورت بگیرد؛ ولی از آنجا دست کم مجوز سه اپراتور مجازی به نام شرکت های پی اس پی به ثبت رسیده، امکان پیوند خدمات پرداخت الکترونیکی و اپراتورهای مجازی در ایران وجود دارد. واقعیت این است که با وجود قدمت نه چندان زیاد خدمات پرداخت الکترونیکی در ایران، گسترش استفاده از این نوع خدمات از شتاب خوبی میان مردم برخوردار بوده و همین سرعت باعث شده است که فعالان این عرصه برای ارائه خدمات جدیدتر و افزایش کارایی سرویس ها به تکاپو بیفتند. در این مسیر اما علاوه بر تلاش و سرمایه گذاری فعالان بخش خصوصی، به همراهی نهادهای حاکمیتی هم نیاز است چرا که طبیعتا صدور مجوزهای قانونی لازم در اختیار این نهادها است.
مرور فرایند تعریف، ایجاد و ارائه سوریس ها و ابزار جدید در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیکی طی دو دهه اخیر نشان می دهد اصرار برخی نهادهای ناظر بر حضور و اعمال نظر در مقولات فنی که گاه با وظایف و مسوولیت های ذاتی و قانونی آن ها همخوانی نداشته، باعث ایجاد تأخیر در بروزرسانی سطح خدمات یا تأخیر در بهره برداری از ابزارها و سرویس های جدید شده است. به همین دلیل بنظرمی رسد که تفکیک مقولات فنی و مقررات فضای کسب وکار می تواند به تسهیل و تسریع بروزرسانی خدمات و ایجاد ارزش‎ افزوده در حوزه پرداخت و بانکداری الکترونیکی کمک شایانی کند. صدور مجوزهای لازم برای برقراری پیوند میان خدمات اپراتورهای مجازی با سرویس های پرداخت الکترونیکی هم از جمله مقولاتی است که می تواند نمونه خوبی برای بازنگری ملاحظات فنی و مسئولیت های پولی و بانکی نهادهای حاکمیتی
باشد.
  منبع: ایبنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :