آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213678
تاریخ انتشار : 26 تیر 1396 10:19
تعداد بازدید : 766

تاثیر امکان انتقال وجه با اپلیکشن‌های موبایلی بر صنعت پرداخت

پی اس پی ها آماده ارایه خدمات بدون کارت می شوند

انتقال وجه از کارت های بانکی عضو شتاب یکی از پرکاربردترین خدمات بانکی در کشور است. سال گذشته برخی شرکت های پرداخت اقدام به ارایه این خدمت از طریق اپلیکیشن های موبایلی کرده بودند که با مخالفت جدی بانک مرکزی روبه رو شد؛ اما سرانجام 25 خرداد امسال بانک مرکزی دستور العملی صادر کرد که به شرکت های پرداخت اجازه می دهد این خدمت را ارایه کنند. حالا گزارش ها حاکی از آن است که شرکت های پی اس پی یکی بعد از دیگری این خدمت را به سبد خدمات خود اضافه کرده اند که می تواند مقدمه ای برای حذف فیزیکی کارت بانکی برای استفاده از خدمات باشد.

فناوران-  پس از آنکه بانک مرکزی در ۲۵ خردادماه سال جاری ضوابط و شرایط ارایه خدمت «انتقال کارت به کارت دوجانبه بدون حضور کارت» را ابلاغ کرد، دوباره شرکت های پی اس پی وارد عرصه شدند و اکنون شاهد ارایه این خدمت ازطریق چند شرکت هستیم، در حالی که تعداد دیگری از شرکت ها نیز اعلام کرده اند که به زودی وارد این کارزار خواهند شد.
شرکت آسان پرداخت پرشین نخستین شرکتی بود که دوباره این خدمت را فعال کرد و کاربران اپلیکیشن آپ اکنون می توانند از مبدا بانک های ملی، کشاورزی، اقتصاد نوین، دی، شهر، انصار، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و آینده انتقال وجه را به سایر کارت های عضو شبکه شتاب انجام دهند.
عبدالعظیم قنبریان، مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیک پارسیان نیز گفت: از سرویس انتقال وجه کارت به کارت اپلیکیشن تاپ در هفته آینده رونمایی می شود و به این صورت این شرکت نیز وارد رقابت برای جذب مخاطبان در این حوزه  خواهد شد.  این در حالی است که سایر شرکت ها نیز فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده اند و در آینده ای نزدیک شاهد ورود تعداد دیگری از آنها به میدان رقابت خواهیم بود.
رستم شاه گشتاسبی، مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت در این باره با بیان اینکه اکنون انتقال وجه از مبدا بانک ملت به سایر کارت ها در اپلیکیشن سکه فعال است، گفت: «مذاکراتی نیز با سایر بانک ها انجام شده تا بتوانیم از مبدا آنها نیز این خدمت را ارایه دهیم که در صورت دستیابی به توافق بستر ارایه خدمت فراهم است».
فرهنگ فرزان، معاون توسعه کسب و کار شرکت فناپ پرداخت نیز گفت: «زمانی که کارت به کارت USSD باز بود، ۳۰ تا ۳۵ درصد تراکنش های USSD متعلق به کارت به کارت بود و بارها از سوی مخاطبان درخواست ایجاد این سرویس بر روی اپلیکیشن هایی چون مانا پیک ارایه شده است و فناپ پرداخت نیز به دنبال آن است که به سرعت این خدمت را فعال کند».شرکت داده ورزی سداد نیز که اسفندماه سال گذشته اپلیکیشن پیام رسان فارسی «بله» را با قابلیت پرداخت درون برنامه ای روانه بازار کرده بود، ارایه خدمت کارت به کارت را به قابلیت های این پیام رسان اضافه کرده است. هم اکنون امکان انتقال وجه کارت به کارت از مبدا بانک های ملی، انصار، آینده و پست بانک در این پیام رسان فارسی وجود دارد. به نظر می رسد فصل جدیدی از ارائه خدمات پرداخت الکترونیکی در کشور رقم خورده است و با ارائه اختیارات بیشتر به شرکت های پرداخت الکترونیک و فین تک ها زمینه تحول صنعت پرداخت کشور فراهم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :