آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228641
تاریخ انتشار : 3 دی 1396 10:34
تعداد بازدید : 1107

از تحول نترسیم

کاستی هایی چون مهلت کم از ثبت نام تا انتخابات و تمدید آن، برآورد نادرست تعداد آرا و کاهش از 9000 رای به 3000 رای، موضوع ارزیابی نامزدها و ابهامات آن، مشکل پورتال و تعطیلی 3 هفته ای آن، موضوع امضاهای استشهادیه ها و تعداد زیاد آن و مهم تر از همه سکوت خبری دبیرخانه سازمان در برابر انتقادات، همگی از چالش هایی بوده که ساماندهی شان در حیطه اختیارات هیات مدیره فعلی قرار می گیرد.

محمدباقر اثنی عشری*
اعضای هیات مدیره، رئیس و دبیر را انتخاب می کنند و دبیرخانه زیر نظر هیات مدیره فعالیت می کند. اگر شعار اتحاد 99 تقویت دبیرخانه است، تلاش برای رفع همین تنگناهاست. هر عضو هیات مدیره در تمام دوره ها یک رای دارد و این آرا تاثیرگذارند. مسوولیت همکارانی که در بیش از یک دوره و 9 سال از عمر 12 ساله سازمان در هیات مدیره فعال بوده اند طبیعتا بیشتر از بقیه است.
ضمن درک مشکلات ناخواسته ای که بدلیل حوادث غیر قابل پیش بینی و افزایش تعداد اعضا پیش آمده، به همکاران مان در دبیرخانه استان تهران بابت تلاش هایی که با وجود تمام محدودیت ها داشته اند، خدا قوت می گوییم.

 تحول
سازمان این ظرفیت را داشته تا کسب و کارهای نوین را بپذیرد و در خود جذب کند. 
در شروع کار انجمن، فعالان صنفی محدود به شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری بودند. 
اینترنتی ها پدیده نوظهوری بودند که نه چون سخت افزاری ها کالایی فیزیکی و مجموعه ای از قطعات الکترونیکی را عرضه کنند و نه چون نرم افزاری ها حاصل تفکر و برنامه سازی برای انجام کاری بودند.
 کسب و کاری که روزی با چند خط تلفن و ارائه یک خدمت شکل گرفته بود، از بخش های مهم سازمان شد. در برابر کسب و کارهای نوین نگران نیستیم.
 اپراتورها
اپراتورها وارد فضای کسب و کار آی تی شده اند. بخش عمده ای از ترافیک اینترنت توسط اپراتور ها صورت می گیرد. داشتن یک کرسی در سازمان برای این رسته صنفی طبیعی است و در دوره پیش هم چنین بوده است. تعامل سازمان با اپراتورها یک نیاز دو طرفه است. سازمان برای انجام ماموریت خود باید نسبت به این کسب و کارها حساس باشد و اپراتورها نیز برای توسعه خود مشتاق همکاری با سازمان هستند. از حضور یک اپراتور بزرگ در هیات مدیره نمی هراسیم و آن را یک فرصت برای توسعه می دانیم. ما در کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان بالاترین نهاد تصمیم سازی نماینده موثری چون آقای ناصر علی سعادت را داریم؛ جایی که برای اپراتورها تصمیم سازی می کند.

 مشارکت و حضور در جلسات
در تمامی ادوار هیات مدیره همکارانی بوده اند که مشارکت کمتری در جلسات داشته اند که ربطی به شاخه فعالیت و اندازه کسب و کار عضو نداشته است. همکار فروشگاهی، مشاور یا شرکتی داشته ایم که در تعداد انگشت شماری از جلسات حاضر شده است. در مورد حضور مستمر مدیر عامل همراه اول در هیات مدیره با توجه به تایید خود ایشان در جمع خبرنگاران و سابقه حضورشان در اتاق بازرگانی، پیشداوری نادرست نداشته باشیم. 
به این باید افزود که سازمان در مرحله جدیدی از دوران فعالیت خود قرار دارد که در آن هیات مدیره نقش تصمیم سازی و دبیرخانه مسوولیت اجرای مصوبات را داشته و کمیسیون ها از اختیارات بیشتری برخوردار خواهند بود. در این رویکرد جدید دیگر تاکیدی وسواس گونه بر بدبینی نسبت به نبودن یک عضو خاص از هیات مدیره نمی تواند معنایی جز ستیزه با پوست انداختن و بزرگ شدن سازمان داشته باشد. 

 سابقه صنفی
صنف و سازمان این حسن را داشته اند که در آن مشارکت اعضا در مدیریت ها چرخشی بوده است. هیچ رئیسی بیش از یک دوره نمانده و همواره سازمان با رویش نیرو های جدید و توانا پیشگامی خود را حفظ کرده است. نگذاریم سازمان چون برخی تشکل های صنفی در سیطره معدودی به صورت مادام العمر باقی بماند. در یک مثال، آقای آرمندهی کاندیدای اتحاد 99، حدودا هم سن اینجانب در شروع فعالیت صنفی ام در اوایل دهه هفتاد شمسی هستند. چنین مثال هایی نشان می دهد که لاجرم ما نیز در این دوی امدادی نیازمند تربیت نسلی هستیم که این مشعل روشنگر صنفی را به دست آنان بسپاریم. 

 لیست اتحاد
طبیعی است که برای هر انتخاباتی گروهی بصورت مشترک فعالیت می کنند. این راه را برای دیگران نمی بندد. اگر گروه های رقیب محدود هستند، کوتاهی یا بد اندیشی از اتحاد 99 نیست. 
در تهیه لیست اتحاد با بسیاری از همکاران و کمیسیون ها مشورت شده و طبیعی است انتخاب تنها 15 شرکت و 3 مشاور و 3 فروشگاه از میان تعداد فراوان کسانی که ظرفیت آن را داشته اند، کار ساده ای نبوده است و در برخی موارد با رنجش دوستانی همراه بوده است که جای پوزش دارد. قطعا همکاران دیگری هم می توانستند در لیست قرار بگیرند که متعهد هستیم از توانایی های آن ها در امور سازمان استفاده کنیم. خوشبختانه با درایت هیات مدیره پیشین دیگر نیازی به حضور اعضای هیات مدیره در راس کمیسیون ها نیست و منطقا می توان در یک هم گرایی و هم افزایی از توان جمع ارزشمند بیرون مانده از این لیست در سایر کمیسیون ها هم بهره جست. 

 حضور در شبکه های اجتماعی
اتحاد 99 برای حفظ وحدت صنفی و جلوگیری از تشتت و دو دستگی، علی رغم برخی جدل های کلامی نامناسب و گلایه آمیز دوستان، بنا بر آن دارد تا با خویشتن داری، ابهامات و سئوالات را از طریق سایت اتحاد و نشست های رو در رو بر طرف نماید. گفت و شنود انتقاد آمیز از ارزش های مورد تاکید تمام اعضای اتحاد 99 است. 
تمام تلاش اتحاد۹۹ فارغ از اینکه چه کسانی به پنجمین هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران راه یابند این بوده است که با تاکید بر ارزش هایش زمینه مشارکت بالای اعضا سازمان در انتخابات پیش رو را فراهم سازد از همین رو از همه اعضا با هر نوع نگرشی دعوت می شود که در این انتخابات حضور پیدا کنند و نظرات خود را با رای شان برای اعتلای صنف به صندوق های رای بریزند که قطعا این کار بهترین مسیر برای دستیابی به توسعه صنفی و اتحاد است. ما در این راه نه از نقد گذشته پرهیز کرده ایم و نه در صدد نفی آن زحمات هستیم. با تکیه بر ارزش های این نهاد مردم نهاد سرنوشت صنف مان  را در پایان این هفته به دستان مردم می سپاریم.
  کاندیدای انتخابات پنجمین دوره هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و عضو اتحاد99


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :