آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230330
تاریخ انتشار : 19 دی 1396 10:21
تعداد بازدید : 795

رییس شورای عالی امنیت ملی واکنش نشان داد

صدور تلویحی دستور رفع فیلتر تلگرام

رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی روز گذشته بالاخره سکوت خود را درباره فیلتر شبکه های اجتماعی شکست و گفت: نباید عده ای بخواهند که شبکه های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده، برای همیشه مسدود باشد. با این کار بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده اند و ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.

فناوران - حسن روحانی در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: حوادث چند روز گذشته تجربه ای برای مردم و نسل جوان و کسانی بود که زندگی بهتر می خواهند. بعضی تصور می کنند که مردم فقط پول و اقتصاد می خواهند، اما آیا کسی حاضر است ماهانه پول قابل توجهی دریافت کند، اما به طور مثال شبکه مجازی کاملا مسدود باشد یا در تردد با خودرو و رفت و آمد به بیرون از خانه با محدودیتی مواجه بوده و حتی حق حرف زدن نداشته باشد. مگر می شود آزادی و زندگی مردم را با پول خریداری کرد، چرا عده ای آدرس غلط می دهند. این توهین به مردم است.
وی افزود: مردم مطالباتی دارند که بخشی از آن اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است و باید همه این مطالبات مورد توجه قرار بگیرد.
رییس جمهور با بیان اینکه در حوادثی که پیش می آید بایستی ضرر و نفع آن محاسبه شود. اینکه حوادث اخیر از نظر اقتصادی، کسب و کار، سرمایه گذاری و اشتغال در کشور چه تاثیری داشته است گفت: این موارد باید محاسبه شود و لازم است همه این ها به مردم توضیح داده شود.
روحانی با بیان اینکه مردم باید با شفافیت کامل در جریان امور قرار بگیرند، گفت: باید کارهایی که در دولت یازدهم تا به امروز در زمینه سرمایه گذاری خارجی انجام شده و اینکه امروز کشورهای جهان به ایران اعتماد دارند، به مردم گفته شود.

 فیلترینگ باید خاتمه یابد
رییس جمهور در ادامه با بیان لزوم شفافیت و نظارت مردم بر مسوولان گفت: همچنان که دولت باید در اتاق شیشه ای باشد مجلس شورای اسلامی و دیگران هم باید در اتاق شیشه ای قرار بگیرند و تصمیماتی که اتخاذ می شود باید به طور شفاف به مردم، توضیح داده شود و مردم باید قضاوت کنند.
روحانی افزود: افتخار دولت های یازدهم و دوازدهم گردش آزاد اطلاعات است اما عده ای از فضای مجازی خوش شان نمی آید. یک عده می گویند که مردم فقط باید به صدا و سیما نگاه کنند البته معتقدیم که صدا و سیما باید صدای ملت را منعکس کند نه صدای جناح خاصی را.
رییس جمهور گفت: مردم از صدا و سیما هم استفاده می کنند اما نباید عده ای بخواهند شبکه های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده برای همیشه مسدود باشد. با این کار بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده اند. ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.
روحانی با بیان اینکه با استفاده از فضای مجازی امور زندگی مردم تسهیل شده است، گفت: البته هر چیز خوبی در کنار خود بدی هایی هم دارد اما نمی شود گفت که به طور مثال به خاطر خطراتی که اتومبیل و موتورسیکلت دارد، کارخانه تولید این محصولات به طور کامل تعطیل شود یا نمی شود گفت که اگر در کتابی یک خط علیه من نوشته اند، به طور کل چاپ کتاب در کشور ممنوع شود. 
رییس جمهور افزود: فضای مجازی همانند فضای حقیقی است و باید در زمینه فرهنگ سازی و استحکام خانواده اندیشه کرد. نمی گوییم که دولت مسوولیتی در این زمینه ندارد اما پذیرفتنی هم نیست که به خاطر یک خطا کل یک مجموعه را به تعطیلی کشاند و ما باید به فکر منافع، زندگی و آینده مردم  باشیم.

 دستور برای انتشار آنلاین دخل و خرج دستگاه ها
روحانی گفت: از خزانه کشور به هر دستگاهی که پولی داده می شود، بایستی روی سایت منتشر کند تا مردم نظارت کنند که از آن پول در چه مسیری استفاده شده است.
رییس جمهور ادامه داد: با شفافیت، فساد از بین می رود و رقابت سالم و امید به وجود می آید و بسیاری از نقدها و اعتراضات مردم از بین می رود. لذا باید دست به دست هم داده و متحدتر باشیم و در شرایط حساس کنونی منافع ملی را در نظر بگیریم. در این شرایط حساس حزب و جناح اولویت ندارد، بلکه ملت ایران، نظام، انقلاب، آرامش و امنیت اولویت اصلی است و امروز بایستی بیشتر از همیشه به فکر مردم باشیم.
وی افزود: با توجه به فراز و نشیب های موجود در حوزه اقتصاد، مردم باید به خوبی بدانند که کشور در چه شرایطی بوده و از چه وضعیتی در حال عبور است و اوضاع منطقه و بازار جهانی چگونه است. ضمن اینکه در نوسانات اقتصادی بسیار مهم است که چه تصمیماتی اتخاذ می شود.
روحانی خطاب به مردم گفت: مردم بدانند برای اینکه زندگی بهتر داشته باشیم باید فضای کشور آرام باشد و ناآرامی این فضا را به هم می زند. در آرامش و امنیت است که مردم و سرمایه گذاران می توانند سود قابل قبولی از سرمایه گذاری را برای خود محاسبه کنند و در این مسیر لازم است سرمایه گذاری را تسهیل کرده و راه های ارایه مجوز سرمایه گذاری کوتاه تر شود.

 تلگرام رفع فیلتر می شود؟
رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی در حالی از لزوم رفع فیلتر شبکه های اجتماعی سخن گفته است که تنها شبکه موجود فیلتر شده در حوادث اخیر که هنوز رفع فیلتر نشده، تلگرام است. البته در کنار تلگرام توییتر و فیس بوک هم فیلتر هستند و باید دید آیا دستور روحانی برای رفع فیلتر شبکه های اجتماعی شامل حال آنها هم می شود یا نه.
این در حالی است که پیشتر محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات رفع فیلتر تلگرام را منوط به پذیرش شروط ایران از سوی مدیران این کانال دانسته بود.
پس از حرف های رییس جمهور، باید دید چه زمانی تلگرام رفع فیلتر می شود یا همچنان پیش شرط ها سر جای خودش باقی خواهند ماند؟ 
سوال دیگر اینکه آیا هماهنگی لازم در دولت وجود ندارد تا یا تلگرام بدون پیش شرط بازگشایی شده یا همه روی شروط رفع فیلتر آن توافق کنند؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :