آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236803
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1397 10:25
تعداد بازدید : 835

درد دل با آقای وزیر

ایمان منصوری- تجربه نشان داده است که بهترین راهکار ما در مقابله با حملات سایبری واکنشی است. یاد گرفته ایم که اتفاقی رخ دهد و بعد سعی کنیم عکس العمل نشان دهیم.
undefined
متخصص و مشاور عالی امنیت سایبری
اتفاقی که دیشب برای مراکز داده ما در سطح کشور رخ داد و بیش هزار سایت را تحت تاثیر قرار داد، رخداد کوچک و قابل گذشتی نیست. جناب آقای آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به شما اطلاعات جامعی داده نشده است. 
به گفته شما حملات در سطح گسترده دیشب انجام شده است در صورتیکه دو روز قبل از این، مرکز CERT ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که زیرساخت حیاتی آمریکا مورد حمله وسیع سایبری قرار گرفته است و به نحوی اطلاع رسانی این حمله انجام شده بود. اگر اخبار به درستی رصد می شد ما نیز می توانستیم آمادگی لازم برای مقابله با این حمله سایبری را داشته باشیم. 
جناب وزیر، آسیب پذیری در پروتکل SMI سیسکو سال قبل اعلام شد و در ماه اکتبر گزارشی عمومی در سایت سیسکو و Rapid7 چاپ شد که نشان می داد حدود 3500 تجهیز سیسکو در ایران در معرض این حملات قرار دارند. چرا یک شرکت خارجی باید چندین ماه این آمار و ارقام را داشته باشد اما مراکز بالادستی از آن اطلاع نداشته باشند و در این مدت تحلیل مناسبی از خود نشان دهند؟  
جناب وزیر 10 روز پیش شرکت EMBEDI گزارش کامل و جامع تحلیلی را ارایه داده بود و بلافاصله راه حل مقابله با آن در تمامی سایت ها ارایه شد اما چرا هیج بازتابی از آن در هیچ یک از مراکز آپا، ماهر و سایت های خبری ما نیست؟ باید مساله امنیت سایبری را کمی جدی تر بگیریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :