آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238829
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1397 10:10
تعداد بازدید : 499

مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات افتتاح شد

مرکز عملیات شبکه شرکت مخابرات ایران با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.


فناوران- مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در این مراسم اعلام کرد که دو میلیون پورت اینترنت پرسرعت در سال جاری راه اندازی خواهد شد. 
مجید صدری گفت: براساس دستور وزیر ارتباطات، برنامه داریم که در سال 97، دو میلیون پورت مشترک جدید داشته باشیم که این رقم شامل شرکت مخابرات و  FCPها می شود. 
 وی ادامه داد:  درسال جاری 1520 میلیارد ریال در حوزه فناوری اطلاعات سرمایه گذاری می كنیم.
صدری با بیان راه اندازی مرکز عملیات شرکت مخابرات ایران گفت: با راه اندازی این مرکز، نظارت یکپارچه بر تمامی عناصر شبکه، پایش کیفیت در لایه های مختلف، کنترل عملکرد و پایداری شبکه و ارایه گزارش های مدیریتی ممکن شد و این مرکز قطعا کارآیی زیادی در بهبود کیفیت خدمات دارد.
صدری با تشریح ویژگی های مرکز پیشرفته و یکپارچه عملیات شبکه مخابرات ایران گفت: این مرکز هم راستا با ایجاد سامانه های متمرکز و یکپارچه جهت پایش عناصر شبکه و پارامترهای کیفی سرویس های موجود و آتی طراحی شده است که با بهره برداری از آن سیستم پشتیبانی عملیات (OSS)، سامانه سنجش کیفیت باند پهن، سامانه پایش کیفیت سرویس صوت و سامانه پهنای باند مصرفی راه اندازی می شود.
وی افزود: احداث NOC متمرکز مخابرات ایران برای تمام لایه های شبکه در مرکز نهری به مساحت بالغ بر 800 مترمربع علاوه بر امکان پایش یکپارچه، امکان تسهیل اطلاع یابی از منشاء خطرات و حملات سایبری، کنترل عملکرد، پایداری و کارآیی شبکه را به صورت آنی فراهم می آورد.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: وجود NOC31 محلی در سطح استان ها و یک C–NOC در تهران پس از عبور از فاز گذر و رسیدن به وضعیت استاندارد و مطلوب به یک C–NOC در تهران و تعداد FLM31 در سطح استان ها تبدیل خواهد شد.
وی با تشریح وضعیت موجود مدیریت و وضعیت نگهداری شبکه در سطح شبکه و استان ها گفت: با تعاملات به عمل آمده امکان اندازه گیری کیفیت تجربه مشتری (QOE) و شاخص های تاثیرگذار در آن فراهم می شود.

 سخنرانی نمایندگان مجلس
سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات مجلس نیز از میهمانان این مراسم بودند.
باستانی گفت:  در روستاها که سر می زنیم شاید کیفیت آب شرب هنوز در سطح بالایی نیست اما مطالبه مردم دیتا و ارتباطات است.
وی افزود: از مخابرات درخواست می کنم توسعه شبکه در روستاها را در اولویت بگذارند.
سبحانی فر نیز گفت:  امروز دیگر بحث صوت و مکالمه درآمدزا نیست و باید به سمت ارزش افزوده چه در بخش ثابت و چه همراه برویم. اگر از این فرصت استفاده نکنیم، دیگران از این فرصت استفاده می کنند.
رییس کمیته ارتباطات مجلس ادامه داد: عده ای خارج از مخابرات از درآمدهای ارزش افزوده منتفع می شوند و آن وقت می گوییم چرا درآمد مخابرات کفاف مخارجش را نمی دهد. متاسفانه در این بخش همچنان عقب هستیم.

 انتقاد آذری جهرمی به وضعیت کیفی شبکه
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با بیان ضرورت یکپارچه سازی شبکه مخابرات جهت ارایه کیفیت یکپارچه، گفت: هرچند خدمات ثابت LTE رشد خوبی داشته است اما منابع فرکانسی در کشور محدود است و تا اندازه ای می توان آن را توسعه داد بنابراین هیچ چیز نمی تواند جای شبکه ثابت را بگیرد.
محمدجواد آذری جهرمی گفت: در برهه ای از زمان اقتضائات ایجاب می کرد که به صورت استانی اقدامات صورت گیرد اما امروز پیشرفت ها مفاهیم سابق را بی معنا کرده است. 
وی افزود: هم اکنون نیاز به سرمایه گذاری ها و صرف هزینه های جداگانه وجود دارد، درحالی که با یک کیفیت غیر یکپارچه مواجه هستیم. 
آذری جهرمی مشکلات موجود در شبکه شرکت مخابرات را مشکلات شبکه ارتباطی کشور دانست و گفت: اگرچه شبکه مادر مخابراتی به شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت گفته می شود اما وزن شبکه شرکت مخابرات از آن کمتر نیست بیش از 90 درصد بخش دولتی و خصوصی از این شبکه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم سرویس می گیرند. 
وی با بیان اینکه درآمد شرکت مخابرات ایران در حوزه ثابت با وجود نرخ پایین مکالمه، رشد داشته است گفت: از طرفی شرکت مخابرات ایران خصوصی شده و هرچند درخواست داشتیم که برای دوره ای تقسیم سود صورت نگیرد اما سهامداران از سود خود نمی گذرند که البته دلایل منطقی نیز دارند.
جهرمی راهکار خروج از این شرایط را همچون دیگر کشورها افزایش بهره وری دانست و گفت: در مناطق جدید توسعه یافته و مسکن های مهر شهروندان زیادی هستند که در انتظار تلفن ثابت هستند درحالی که در همان مناطق نسل چهارم تلفن همراه وجود دارد و به جای کشیدن سیم مسی می توانیم از ظرفیت شبکه 4G استفاده کنیم. 
وزیر ارتباطات گفت: شاخص های فعلی مخابرات نشان می دهد در شبکه  3 درصد Packet loss  و 4 میلی ثانیه تاخیر وجود دارد که 4 برابر حد استاندارد است و با شاخص های سند شبکه ملی اطلاعات فاصله دارد.
وی ادامه داد: ارزش مرکز عملیات شبکه مخابرات این است که با اتصال به شبکه مرکز تماس این شرکت پیگیری مشکلات کاربران، روند اجرایی پیدا می کند. 
جهرمی با بیان اینکه شبکه ارتباطات سیار و مخابرات باید با هم یکپارچه شوند، گفت: یکپارچگی شبکه امری ضروری است و با موضوع یکپارچگی حقوقی شرکت ها متقاوت است.
آذری جهرمی با بیان اینکه در هفت ماه گذشته تنها ۳۵ درصد روستاهای کشور دارای ارتباطات بودند که با اقدامات انجام شده این مقدار به ۵۵ درصد رسیده است، گفت: در توسعه مناطق روستایی استراتژی خود را عوض کردیم و با استفاده از ظرفیت شرکت مخابرات و اپراتورها کار را پیش می بریم.
آذری جهرمی با بیان اینکه توسعه همراه اول در سال های اخیر بی نظیر بوده است، گفت: امیدواریم مخابرات نیز با سرعت بیشتری به سمت توسعه حرکت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :