آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238912
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1397 10:59
تعداد بازدید : 611

وزیر ارتباطات: VPN کاربرد ضد امنیتی دارد

فیلتر فیلترشکن ها آغاز شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دلایل بستن فیلترشکن ها توضیح داد.

فناوران- محمد جواد آذری جهرمی دیروز و در جریان بازدید از همراه اول، پس از چند برنامه بالاخره در جمع خبرنگاران حضور یافت و البته تنها به دو سوال آنها پاسخ گفت. وی  در پاسخ به سوالی درباره دلایل بستن فیلترشکن ها گفت: بسیاری از مردم از فیلتر تلگرام ناراضی اند. تمایل ما گسترش استفاده از پیام رسان های داخلی است اما نباید حق انتخاب را از  مردم بگیریم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه بسیاری از فیلترشکن ها کاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می روند ، گفت، فراگیر شدن فیلترشکن ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل کار بستن آنها را شروع کرده ایم.
اعلام خبر بسته شدن فیلترشکن ها از سوی دولت سبب تا آذری جهرمی هم در سخنانی بعد از ظهر روز گذشته و هم در اینستاگرامش در این باره توضیح دهد.
وی گفت: رتبه امنیت کشور پس از یک سال تلاش از 90 به 60 رسید. می خواستیم با افتخار این موضوع را اعلام کنیم اما اکنون نمی دانم پس از فیلتر تلگرام و گسترش فیلترشکن ها، واقعا وضعیت چطور است. 
وزیر فاوا ادامه داد: از هول حلیم در دیگ افتادیم. اگر تلگرام تهدید امنیتی بود، پروژه سایفون مورد حمایت مستقیم امریکاست. 
وی گفت: انتقاد نکنید چرا سایفون بسته شد که دلیلش آشکار است. ولی ملاحظات دولت نه به دلیل مماشات یا غرب زدگی بود، بلکه نگران جوانبش بودیم. اما برخی مسوولان در نهایت به این جمع بندی رسیدند و همه جوانبش را هم می دانستند. این موضوع نباید باعث ناامیدی ما شود. نه توسعه توقف پذیر است و نه این مسیر برگشت پذیر است. 
جهرمی گفت: از ارکات و فیسبوک و وایبر تا همین الان، این مسیر ادامه داشته است و تا تبیین سیاست در برخورد با رسانه های نوین نکنیم، دچار مشکلیم. ایجاد محدودیت در فضای مجازی قطعا اثر اقتصادی و فرهنگی دارد. حالا یک سری هم بگویند اصلا کسب و کاری در این حوزه نبوده است.
آذری همچنین در اینستاگرامش نوشت: در سیاست های اعلامی دولتهای متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن ها و در نتیجه تقویت برنامه های متخاصمین است.
وی تاکید کرد: اختلاف نظر در مسوولان و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگ تری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمی توان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.

 آمار پیام رسان ها: 10 میلیون نصب فعال
وزیر ارتباطات همچنین درباره آخرین وضعیت استقبال از پیام رسان های داخلی گفت: آماری که تا روز گذشته داشته ایم این است که 10 میلیون نصب فعال پیام رسان های داخلی داشته ایم که البته به معنی حضور 10 میلیون نفر در این پیام رسان ها نیست. چون ممکن است یک نفر در چند پیام رسان هم زمان عضو باشد.
این در حالی است که پیام رسان سروش هفته گذشته به تنهایی اعلام کرد که از مرز 10 میلیون کاربر گذشته است و این موضوع را جشن گرفت.

 #وزیر_قطع_ارتباطات
اعلام توقف فعالیت فیلترشکن ها، با واکنش های گسترده ای روبرو شد و در توییتر هشتگ #وزیر_قطع_ارتباطات با استقبال واقع شد. بخشی از کامنت های زیر پست وزیر و همچنین پیام های توییتری مردم در این باره را می خوانید:
- با تمام این توضیحات کار وزارت ارتباطات در فیلتر کردن تلگرام و حالا فیلترشکن ها درست نیست و شما بایستی با قدرت دفاع می کردید. به ظاهر صحبت های پشت پرده شما و کابینه دولت با صحبت های رسانه ای و حرکات و رفتارهای شما در تضاد است.
- چرا در برابر خواسته مردم مقاومت می کنید و می جنگید، شما برای مردمید یا برابر آنها؟! هیچوقت نمی شود با اراده  مردم جنگید، همیشه دولت هاست که شکست می خورند و مردم همیشه هستند.
- آقا جون من می خوام باج بدم.
- چاره اینه که به همون هایی که با زور تصمیم می گیرن بفرمایید زورگویی نه در انسانیت و نه در دین اسلام توصیه نشده. اون هم به مردمی که مسولان وظیفه خدمت رسانی بهشون دارن نه زور گویی. میشه به بهانه اینکه با چاقو قتل انجام میشه کل چاقوها را جمع کرد؟ وقتی جای فرهنگ سازی و رقابت سالم فارغ از زور دست به این تصمیمات مثلا امنیتی میزنن نتیجش میشه فقط و فقط خشم بیشتر مردم و بی اعتمادی مردم نسبت به کل مسوولین. 
- من در تلگرام کار می کنم. شغلم از بین رفته است. 
- واقعا درست گفتین. تا دیروز از 100 نفر 10 نفر فیلترشکن روی گوشیش نصب بوده الان دیگه یه چیز عادی و عمومی شده. آسیب های دسترسی به فیلترشکن برای طیف نوجوان و جامعه هم که معلومه.
- وقتی تلگرامو فیلتر کردین همه جوانان و نوجوانان و غیره فیلتر شکن نصب کردن و با این فیلتر شکن نه تنها به الگرام بلکه به کلیه سایت های دیگر مثله فیلم های مستهجن راحت تر دست پیدا می کنند.
- آقای وزیر از نرفتن دست تون روی دکمه فیلترینگ به کجا رسیدید؟ چقدر ساده حرف های شما رو باور کردیم.
- فيلتر فيلتر شكن يه چيزى تو مايه هاى ضد ضد يخه؟
- تغییر نام وزیر ارتباطات به وزیر قطع ارتباطات! این وزارتخانه بیش از آنکه در راستای ارتباطات تلاش کند در حال تلاش برای قطع ارتباطات است. حداقل اسمش را عوض کنید.
- به نظرم باید انگشتا رو جمع کنن. شما دیدی کسی با دماغش بتونه از موبایل استفاده کنه؟
- آقای رییس جمهور ماجرای #تلگرام، فقط داستان نرم افزاری کوچک روی گوشی ها نیست، عبور از فیلترینگ هم هرگز قصه بدافزار و باج افزار نبوده. تلگرام برای ایرانی ها چیزهایی است که نداشته اند و فیلترشکستن هم برایشان مثل خیلی از عادات روزمره است. نگذارید زندگی را قاچاق کنیم.
- يك ايراني را هيچگاه تهديد نكن. آنها فيلترشكن پيدا مي كنند حتي اگر در جيبوتي باشد.
- کاربرد فیلتر شکن فقط باز کردن تلگرام و توییتر نیست، کلی سرویس خارجی هستن که در طول روز تو محیط کار باهاش سر و کار داریم و بخاطر تحریم تو ایران کار نمی کنن باید فیلتر شکن بزنیم.
- تجربه ثابت کرده هرکی زیاد روی موضعی پافشاری و اصرار کنه قطعا نقطه مقابلش را 
عملی می کنه. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :