آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239920
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1397 13:23
تعداد بازدید : 1097

محقق ایرانی دانشگاه تورنتو انجام داد

فریب فناوری تشخیص چهره با هوش مصنوعی

اکثریت افراد مایل نیستند تا بیگانگان تنها از روی عکس پروفایل شان در شبکه های اجتماعی، آنها را شناسایی کنند. با این حال، به لطف سیستم های تشخیص چهره مورد استفاده در رسانه های اجتماعی، چنین چیزی به طور فزاینده ای امکانپذیر است. اما اخیرا دانشمندان با انجام کارهایی روی هوش مصنوعی، تا حدی عملکرد آنها را تغییر داده اند.


ایسنا- پروفسور پرهام عربی و آویشک بوس(Avishek Bose)  از دانشگاه تورنتو دو شبکه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی را طراحی کرده اند. یکی از این شبکه ها از تکنیک های مشابه سیستم های تشخیص چهره موجود که افراد را از روی عکس شناسایی می کند، استفاده کرد و سیستم دیگر به دنبال آن بود که سیستم نخستین را خنثی کرده و جایگزین آن شود، در این سیستم جدید کمی تغییر در عکس هایی که در سیستم پیشین استفاده می شد، اعمال شد. 
بوس گفت: هوش مصنوعی مخرب می تواند به آنچه شبکه عصبی برای تشخیص چهره به دنبال آن است، حمله کند. اگر هدف هوش مصنوعی تشخیص گوشه ی چشم ها باشد، هوش مصنوعی خود را مطابق آن تنظیم می کند و بنابراین آنها به میزان کمتری قابل تشخیص هستند و این باعث ایجاد اختلالات بسیار ظریف در عکس می شود، اما برای آشکارسازی آنها به اندازه کافی قابل تشخیص هستند که سیستم را فریب دهند.
در این تحقیق هر دو شبکه عملکرد آن دیگری را یاد گرفتند و تلاش کردند تا نواقص یکدیگر را تصحیح کنند. نتیجه این کار به وجود آمدن یک الگوریتمی بود که می توانست در عکس ها مورد استفاده قرار گیرد و تا حدی چهره ها را شناسایی کند. در حالی که در این عکس ها تغییر اعمال شده بود اما همچنان هم برای افراد، قابل تشخیص بودند.
عربی و بوس این سیستم را روی مجموعه داده هایی از چهره ها آزمایش کرده اند. این مجموعه شامل عکس بیش از 600 چهره از قومیت های مختلف و شرایط نور و محیط متفاوت بود. پیش از آنکه این الگوریتم به عکس ها اعمال شود، یک سیستم تشخیص چهره قادر به شناسایی تقریبا 100 درصد افراد بود اما هنگامی که این الگوریتم اعمال شد، درصد تشخیص چهره نیم درصد کاهش یافت.
امید می رود که این الگوریتم بتواند با یک برنامه یا وب سایت در دسترس عموم قرار گیرد تا افرادی که نگران حفظ حریم خصوصی شان هستند، بتوانند قبل از ارسال عکس هایشان، از این سیستم استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :