آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240810
تاریخ انتشار : 4 تیر 1397 10:28
تعداد بازدید : 578

مرکز افتا خواستار شد:

مرورگرهای فایرفاکس و Edge را به روز کنید

مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ریاست جمهوری درباره آسیب پذیری بحرانی در مرورگرهای فایرفاکس و Edge هشدار داد این آسیب پذیری امنیتی حساب های آنلاین کاربر را سرقت می کند.


مهر - یک پژوهشگر گوگل آسیب پذیری حساسی در مرورگرهای مدرن کشف کرده که می تواند محتوای حساب های آنلاین را که در وبسایت ها وارد شده است، به سرقت ببرد.
این آسیب پذیری در نحوه اداره درخواست های وبگاه به فایل های ویدیویی و صوتی است که در صورت سوءاستفاده از این آسیب پذیری، مهاجم از راه دور می تواند حتی محتوای GMAIL یا پیام های خصوصی فیس بوک را بخواند.
براین اساس اعلام مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ریاست جمهوری (افتا)، به دلایل امنیتی، مرورگرهای مدرن به سایت ها اجازه نمی دهند که درخواست های متقابل به یک دامنه متفاوت ایجاد کنند، مگر اینکه به دامنه ای اجازه مجزا داده شود. بدین معنی که هر سایتی تنها می تواند داده ها را از همان مبدا که بارگیری شده است، درخواست کند.
این کار باعث می شود که از هرگونه درخواست غیر مجاز به جهت سرقت اطلاعات از سایر سایت ها جلوگیری شود. هرچند که مرورگرها در قبال فایل های ویدیویی و صوتی چنین محدودیتی ندارند و امکان دریافت آنها از سایر وب گاه ها وجود دارد.
علاوه بر این، مرورگرها قابلیتی دارند که محتوای جزئی فایل های رسانه ای بزرگ را ارایه دهند که در حین پخش رسانه های بزرگ یا دانلود فایل ها با قابلیت resume مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر عناصر رسانه ای این قابلیت را دارند قطعات مختلف پاسخ ها را به یکدیگر متصل کند و به عنوان یک فایل واحد با آن برخورد شود.
پژوهشگران متوجه شدند که مرورگرهای Mozilla و Edge اجازه می دهند تا عناصر رسانه ای با داده های قابل مشاهده و مبهم از منابع مختلف با یکدیگر ترکیب شوند. این مورد باعث می شود تا مهاجمان بتوانند حملات پیشرفته ای را انجام دهند. این آسیب پذیری با نام Wavethrough معرفی شده است.
به گفته پژوهشگران این آسیب پذیری می تواند از طریق یک سایت مخرب و با استفاده از فایل رسانه ای جاسازی شده در صفحه، مورد سوءاستفاده قرار گیرد. زمانی که فایل رسانه ای پخش می شود، بخشی از آن از سرور خود سایت و بخش دیگر از منبعی دیگر دریافت می شود که مرورگر را وادار به انجام درخواست متقابل یا cross–origin می کند.
پژوهشگری که این آسیب پذیری را معرفی کرده است، اثبات مفهومی (PoC) و نحوه عملکرد آن را در یک ویدیو منتشر کرده است. در این ویدیو نمایش داده می شود که اطلاعات خصوصی جی میل و فیسبوک از طریق این آسیب پذیری قابل دریافت است.
از آنجایی که کروم (Chrome) و سافاری در حال حاضر برای جلوگیری از چنین درخواست های متقابلی قوانینی درج کرده اند، از کاربرانشان در قبال اینگونه حملات محافظت شده است. 
مرورگرهای Firefox و Edge نیز پس از مطلع شدن از این آسیب پذیری، با به روزرسانی، آن را برطرف کرده اند.
از این رو، به کاربران این دو مرورگر توصیه می شود تا اطمنیان حاصل کنند که از آخرین نسخه آنها استفاده می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :