آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241458
تاریخ انتشار : 20 تیر 1397 9:48
تعداد بازدید : 570

در آرامگاه نفرتیتی قدم بزنید

خیلی از ما همیشه آرزو داریم که یکی از آرامگاه های مصر باستان را از نزدیک ببینیم و حتی درون آنها قدم بزنیم. در این مورد باید بگوییم که مهندسان فناوری و شرایطی را مهیا کرده اند تا به صورت مجازی در این مکان های باستانی و پر از رمز و راز قدم برداریم.


آنا- کارشناسان باستان شناسی به کمک مهندسان محیطی مجازی از آرامگاه نفرتیتی، همسر بزرگ سلطنتی (همسر اصلی) فرعون مصر، آخناتون، طراحی کرده اند تا کاربران با کمک فناوری واقعیت مجازی از این مکان باستانی دیدن کنند. گفتنی است که نفرتیتی و همسرش به خاطر یکتاپرستی و تغییر دین در تاریخ فراعنه پرآوازه هستند. نفرتیتی همچنین در تاریخ مصر به خاطر گردن کشیده و زیبایش مشهور است. به گفته برخی مورخان، نفرتیتی در طول حیات خود شش دختر به دنیا آورد.
شاید نفرتیتی همسر مورد علاقه آخناتون یا رامسس دوم بوده که چنین آرامگاه مجللی را برایش ساخته تا او را به عنوان یک مکان سلطنتی پس از مرگش همراهی کند و زندگی پس از مرگش را تضمین کند، اما به نظر می رسد که نفرتیتی همسر پیروز رامسس دوم نبوده است.
به گفته تیم کارشناسی که روی پروژه واقعیت مجازی کار می کنند، ملکه نفرتیتی در زمان خود از احترام و قدرت خاصی برخوردار بود و مشاوره وکمک های دیپلماتیک و استراتژیک به پادشاه می داد.
با این حال، با قدم زدن در این آرامگاه شاید بتوان چنین حسی را از نقاشی ها و نگاره های روی دیوار آن گرفت. این تجربه جدید حاصل همکاری دو شرکت «استیم استور» و «وایوپورت» است که با اسکن سه بعدی و فتوگرامتری عکس های بسیار دقیق و با جزئیات بی نظیر از آرامگاه گرفتند. فتوگرامتری در واقع روشی برای تهیه نقشه جغرافیایی به کمک عکس های هوایی است. عملیات اندازه گیری روی عکس، شامل عکسبرداری از اشیاء، اندازه گیری تصاویر اشیاء روی عکس ظاهر می شود و این اندازه ها به شکلی قابل استفاده مثلا نقشه های توپوگرافی تبدیل می شود.
این تیم کارشناسی با عنوان Experius VR با کمک یک انجمن باستان شناسی به اسنادی در مورد «دره شهبانوها» دسترسی پیدا کرد. دره ملکه ها مکانی در مصر است همسران فراعنه در دوران باستان دفن شده اند. در دوران باستان آن را Ta–Set–Neferu به معنی «مکان زیبایی» می نامیدند.
به گفته این تیم، فتوگرامتری نیاز به گرفتن هزاران عکس و اسکن داشت تا بتواند یک مدل سه بعدی واقع گرایانه تر ارائه دهد. با استفاده از این تکنیک، کارشناسان توانستند آثار هنری فوق العاده حفظ شده را در سراسر آرامگاه، که به عنوان «کلیسای سیتین مصر باستان» شناخته می شود، به ثبت برسانند. با این حساب، نقاشی های واضح از نگهبانان عالم اموات، نماهای بی شمار و خدایان باستان، مواردی هستند که در این تور واقعیت مجازی همه را به خود خیره کرده اند.
یکی از تصاویری که در این تور مجازی می توان دید، تصویر «سفر به ابدیت» از نفرتاری است که کاربران در این تور مجازی با کمک هدست HTC Vive می توانند از آن بازدید کنند. 
گفتنی است که این فضای مجازی کاملا قابلیت تعاملی دارد و کاربر به هر طرف و از هر زاویه ای که بخواهد می تواند از این تصویر بازدید کند. با توجه به این که این آرامگاه به شدت شکننده و آسیب پذیر است و بازدید از آن هزینه بسیار گزافی در پی خواهد داشت، این روش بهترین روش ممکن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :