آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242510
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1397 9:30
تعداد بازدید : 825

اختلاف در تعیین دستور کار شورای عالی فضایی

رییس سازمان فضایی ایران از دستور و تاکید رییس جمهور برای تشکیل شورای عالی فضایی خبر داد و گفت: مقدمات برگزاری جلسه با محورهایی که قرار است بررسی شود، در حال فراهم شدن است.

مهر - مرتضی براری با بیان اینکه در بخش فضایی کشور ۴ حوزه را در اولویت قرار داده ایم و به دنبال آن هستیم که هرچه سریعتر جلسه شورای عالی فضایی تشکیل شود گفت: یکی از این حوزه ها، تدوین معماری کلان بخش فضایی کشور است.
وی گفت: از آنجایی که هم اکنون از فاز تحقیقاتی به سمت فاز عملیاتی درحال گذر هستیم،  باید ساختارهای این بخش، متناسب با این شرایط تغییر کند. به نحوی که دولت باید در بخش هایی از این حوزه، به جای سرمایه گذاری، بستر را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند.
براری اظهار امیدواری کرد که در هفته های آتی، کمیسیون دائمی شورای عالی فضایی تشکیل و نقشه راه فناوری فضایی کشور و معماری کلان این بخش، تدوین شود. در این صورت پس از تشکیل کمیسیون دائمی، پیگیری خواهیم کرد که جلسه شورای عالی فضایی تشکیل شده و چالش هایی که مورد تایید کل جامعه است، برطرف شود.
وی با تاکید براینکه خیلی علاقه مند بودیم که این مهم سریع تر شکل بگیرد، ادامه داد: اما موضوعاتی که باید در دستور کار این شورا قرار گیرد، با اختلاف نظراتی در جامعه فضایی کشور روبرو بود که در حال برطرف کردن این اختلافات هستیم. خوشبختانه توفیقاتی ایجاد شده که جلسات جدی با همه بازیگران حوزه فضایی داشته باشیم.
رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: در دولت دوازدهم رییس جمهور باید تصمیم بگیرند که مدیریت اداره این شورای عالی، تفویض اختیار شود و یا اینکه مدیریت این شورا را خودشان به عهده بگیرند. امیدواریم این موضوع در اولین جلسه شورای عالی فضایی کشور، تعیین تکلیف شود.
معاون وزیر ارتباطات با بیان وظایف شورای عالی فضایی در ۴ حوزه سیاستگذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت در بخش فضایی کشور، گفت: مطابق با قانون، سازمان فضایی کشور مجری مصوبات دبیرخانه شورای عالی فضایی است. اما از سوی دیگر در مصوبه شورای عالی اداری، این ۴ حوزه در اختیار مرکز ملی فضایی نیز قرار داده شده است؛ این درحالی است که نظام به دنبال این است که جلوی موازی کاری ها گرفته شده و سازمان ها در حد امکان، چابک شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :