آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243131
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1397 9:33
تعداد بازدید : 916

سناریویی برای تحریم های خطرناک علیه ایران

علی اصلان شهلا- بیانیه های هم زمان فیسبوک، توییتر و گوگل علیه ایران را نمی توان تصادفی دانست. آنها هفته گذشته انگشت اتهام را علیه ایران نشانه رفتند و مدعی شدند حکومت ایران می خواهد با اطلاعات غلط، روی افکار عمومی دنیا تاثیر بگذارد.
undefined
Alishahla13@
البته بر سر این که واقعا این صفحات اخبار نادرست منتشر می کردند شک و شبهه وجود دارد چرا که تصاویر منتشر شده از برخی اکانت های مسدود شده نشان می دهد این حساب ها صرفا حاوی نظرات سیاسی بوده اند تا اخبار نادرست! اما فراتر از این که این حساب های کاربری شایسته مسدود شدند بودند یا نه، آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، اتهاماتی است که در جریان این اخبار متوجه ایران شده است. به ویژه این که با وجود بسته شدن برخی حساب های کاربری مربوط به روسیه هم زمان با این ماجرا، این ایران است که به تیتر اول رسانه های خارجی تبدیل شده است.
در این سناریو از یک سو ایران به سواستفاده از بستر شبکه های اجتماعی متهم شده و از سوی دیگر صدا و سیمای ایران مورد هجمه قرار گرفته است. به این ترتیب امریکایی ها فضا را آماده می کنند تا در صورت لزوم و برای فشار بیشتر به ایران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی را تحریم کنند.اما از این تحریم خطرناک تر این است که امریکا در آینده بخواهد علیه ایران از گزینه تحریم اینترنت استفاده کند.
اکنون با وجود گسترش تعاملات الکترونیکی میان مردم، بنگاه های تجاری، بانک ها و دستگاه های دولتی و عمومی کشور، توقف ارتباطات اینترنتی می تواند ضربه ای بزرگ به بدنه اقتصادی کشور وارد کند.
هرچند دهه فجر سال گذشته شرکت زیرساخت چند طرح مهم در حوزه شبکه ملی اطلاعات را افتتاح کرد اما همچنان درباره این که این شبکه در صورت تحریم اینترنت، بتواند بار تعاملات الکترونیکی داخلی را به دوش بکشد تردید وجود دارد.
همچنین علاوه بر این که کسب و کارها باید از اطلاعات خود پشتیبان مناسبی داشته باشند و در صورت قطع ارتباط با دیتاسنترهای خارجی یا ارایه دهندگان خدمات ابری، به این اطلاعات دست داشته باشند، باید دید دیتاسنترهای داخلی چقدر آمادگی میزبانی از همه سرویس های کشور را دارند.
هرچند تحریم اینترنت گزینه ای بعید در آینده نزدیک به نظر می رسد، اما ضروری است آمادگی های لازم در این خصوص در مجموعه ICT کشور به وجود بیاید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :