آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 250571
تاریخ انتشار : 14 آذر 1397 11:20
تعداد بازدید : 293

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

تسهیل تجارت موجب کاهش قاچاق کالا و ارز می‎شود

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تجارت رسمی در کشور باید به فراخور مبارزه با قاچاق کالا و ارز تسهیل شود تا شاهد کاهش این پدیده شوم باشیم.
undefined
ایرنا - مصطفی پورکاظم شایسته گفت: مبارزه با پدیده شوم قاچاق نیازمند همکاری مردم و تمام بخش های اجرایی است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و تاثیرات مخرب قاچاق کالا بر اقتصاد کشور مبارزه جدی، اصولی و ریشه ای در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت به طوری که در سال 92 قانونی در مجلس در این زمینه مصوب 
شد.
معاون حقوقی، امور مجلس و بین‎الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: با ابلاغ این قانون حجم قاچاق با روند کاهشی از 25 میلیارد دلار سال 92 در سال گذشته به 13 میلیارد دلار رسید.
شایسته گفت: در همه کشورهای جهان قاچاق مشاهده می شود اما تفاوت آن در ایران با سایر کشورها در تنوع آن است به طوری که دام، سوخت و کالا از جمله قاچاق محسوب می شوند.
وی بیان کرد: هرچه توان اقتصاد داخلی تقویت شود شاهد کاهش پدیده قاچاق به عنوان آسیب زننده اقتصاد و درآمد کشور خواهیم بود.
وی با بیان اینکه خلاء های قانونی در مبارزه با قاچاق وجود ندارد گفت: ضروریست برخی قوانین نظیر ظن به قاچاق اصلاح شوند.
وی تمرکز بر پیگیری و کاهش تقاضا، مقابله موثر و بازدارنده و مدیریت تقاضا را از مهمترین اقدامات این ستاد در مقابله با قاچاق عنوان کرد.
شایسته یکی از چالش های مهم در حوزه قاچاق کالا و ارز را ترویج نکردن مصرف کالای ایرانی و فرهنگ سازی در این حوزه برشمرد و گفت: متاسفانه میزان بالای اعتماد به کالاهای خارجی و عدم فرهنگ سازی در حوزه مصرف کالای داخلی سبب شده شاهد افزایش ورود کالاها از مبادی غیر رسمی به کشور 
باشیم.
وی درآمد بالا و تمایل مردم به مصرف کالاهای خارجی را از علل انجام قاچاق عنوان کرد و افزود: راه اندازی سامانه های مناسب در بخش های مختلف برای نظارت و کنترل از مهمترین راهکارها برای مبارزه با قاچاق محسوب می شود.
معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر برخورد قاطع قضایی در مرحله اجرای احکام در پرونده های قاچاق تاکید کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :