آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93647
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1394 11:0
تعداد بازدید : 4100

جویشگر هیاتی

ایمان بیک- دبیر شورای راهبردی جویشگر ملی، با اعلام تصویب حمایت از 3 موتور بومی جست وجوی متنی، گفته است که 15 متقاضی راه اندازی سرویس های مختلف جست وجو، بهتر است ادغام شوند.

حتما چنین است که مسوولان طرح حمایت از جویشگر، اطلاعات دقیقی از روندهای بازار جهانی دارند و تحقیقات علمی گسترده ای در این باره کرده اند. این مسوولان لطفا بیایند و یک بار، شفاف و مستدل به سوالات انباشته شده رسانه ها و مردم هم پاسخ دهند.
البته طبیعی است که در این مقال، همه سوالات نمی گنجد. پس خلاصه می کنم:
1- حضورغیر طبیعی دولت و حمایت از موتورهای «خاص» (و نه یک موتور جست وجوی ملی) چه توجیهی دارد؟ آینده و آثار این دستکاری و دخالت در بازار و رقابت به دقت احصا شده است؟
2- روش هیاتی «همه ادغام شوند» را آیا مدلی اقتصادی هست که توصیه یا پشتیبانی کند؟ شرکت هایی که سرویس ویژه ای از جست وجو را توسعه داده اند، با چه مدلی به تسهیم درآمد و منافع می پردازند؟ برندشان چه می شود؟
3- در توجیه سرمایه گذاری دولتی روی جویشگرهای بومی معمولا گفته می شود که همه جای دنیا! جویشگر بومی (ملی) خود را دارند (و به عنوان سند، همیشه نمونه های چین و روسیه ذکر می شود) در مورد اخیر می توان گفت که همه جای دنیا! هم جست وجوگرهای خاص در بخش خصوصی توسعه داده شده و دولت هم نیامده همه را در هم کند. توجیه این تصمیم چیست؟
4-سوال آخر. ما ایرانی ها عادت کرده ایم که دولت ها بیایند، برنامه هایی اجرا کنند و بعد، بی آنکه غم داوری نتیجه عملکرد داشته باشند، مسوولیت را تحویل دهند. بد نیست که یک بازه زمانی مشخص، اعلام و نتیجه این حمایت های دولتی سنجیده شود. آیا مسوولان طرح جویشگر بومی حاضرند در آن مهلت مقرر، با ارایه بیلانی در مورد میزان موفقیت اقدامات شان مورد قضاوت قرار گیرند؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :