آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10048
تاریخ انتشار : 21 تیر 1391 10:48
تعداد بازدید : 479

چگونه از آلودگی رایانه خود به ویروسDNS Changer باخبر شوید

قــرمز یا ســبز مسـیله ایـن اسـت

ویروس DNS Changer قادر است درخواست های اینترنتی کاربر آلوده را از طریق یک تعداد سرور به سایت های جعلی و مخرب هدایت کند. این کار از طریق سوءاستفاده از سرویس DNS صورت می گیرد.

فناوران- بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت مهندسی شبکه گستر، ویروس DNS Changer که این روزها یکبار دیگر در خبرها مطرح شده است، حدود پنج سال قبل برای نخستین بار مشاهده و شناسایی شد. نویسندگان و گردانندگان این ویروس توانسته بودند یک شبکه مخرب از کامپیوترهای آلوده به این ویروس را ایجاد کنند. سال گذشته، پلیس FBI آمریکا گردانندگان این ویروس را دستگیر کرد و سرورهای مرتبط با ویروس DNS Changer را در اختیار گرفت. مدتی قبل نیز، پلیس FBI مسوولیت نگهداری این سرورها را به یک موسسه غیرانتفاعی به نام Internet System Consortium واگذار کرد. اکنون طبق دستور محاکم قضایی آمریکا، این سرورها در روز دوشنبه 19 تیرماه برچیده خواهند شد و نزدیک به 300 هزار کامپیوتر در جهان که همچنان به ویروس DNS Changer آلوده هستند، قادر به دسترسی و استفاده از اینترنت نخواهند بود.ویروس DNS Changer قادر بود که درخواست‌های اینترنتی کاربر آلوده را از طریق یک تعداد سرور به سایت‌های جعلی و مخرب هدایت کند. این کار از طریق سوءاستفاده از سرویس DNS صورت می‌گرفت. با تغییر آدرس سرور DNS مورد استفاده کامپیوتر، درخواست‌های ارسالی از آن کامپیوتر بجای هدایت به سرورهای DNS واقعی و معتبر در اینترنت، به یکی از سرورهای تحت کنترل افراد خلافکار فرستاده می‌شد. طبق تنظیمات صورت گرفته توسط این افراد مجرم بر روی این سرورهای DNS جعلی، کاربر به سایت‌های مورد نظر این افراد هدایت شده و در این سایت‌ها انواع بدافزارها و دیگر برنامه‌های مخرب و مزاحم بر روی کامپیوتر قربانی نصب و اجرا می‌شد و یا اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربر از روی کامپیوتر آلوده می‌کرد.
طی چند ماه گذشته، پلیس FBI و مسوولان موسسه غیرانتفاعیInternet System Consortium با ارسال پیام‌هایی به کاربران آلوده، سعی در اطلاع رسانی و هشدار به آنان را داشته‌اند. همچنین سایت‌های پرطرفداری مانند Google و Facebook در صورت تشخیص آلودگی بر روی کامپیوتر کاربران، هشدارهایی را بر روی صفحه نشان می‌دهند.به علاوه برای اطمینان از اینکه کامپیوتر شما آلوده به ویروس DNS Changer نیست، می‌توانید به سایت http://www.dns-ok.us مراجعه کنید. در صورتی که، تصویر سایت به رنگ سبز دیده می‌شود، کامپیوتر شما سالم است. اگر تصویر به رنگ قرمز است، احتمالا کامپیوتر شما آلوده به ویروسDNS Changer شده است. البته باید توجه داشت که این ویروس می‌تواند روتر (router)‌ها را نیز آلوده کند، لذا در صورتی که درخواست‌های اینترنتی شما از چنین روترهایی رد شود، با آنکه کامپیوتر شما سالم است، تصویر سایت به عنوان علامت آلودگی، به رنگ قرمز نمایش داده خواهد شد.
در صورت آلودگی به ویروس DNS Changer می توانید برای کسب اطلاعات فنی بیشتر به «هشدار ویروس DNS Changer» که در خرداد ماه امسال از سوی شرکت شبکه گستر برای مشترکان خود ارسال شد، مراجعه کنید.همچنین در سایت DNS Changer Working Group که اختصاصا برای اطلاع رسانی و مبارزه با این ویروس توسط گروهی از مراکز علمی و شرکت‌های امنیتی راه‌اندازی شده، اطلاعات کامل و ابزارهای شناسایی و پاکسازی متعددی ارایه شده است.
ناگفته نماند که احتمال آلودگی کاربران ایرانی به این ویروس اندک بوده و بیش از یک سوم از 300 هزار کامپیوتر آلوده به ویروس DNS Changer در کشور آمریکا هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :